Rabiej kontra Ozdoba. "Ordynarny szantaż" kontra "zwykła deklaracja"

[object Object]
"Trudno, żeby rząd finansował projekty, które nie istnieją"TVN24
wideo 2/4

- To nie jest szantaż, tylko zwykła deklaracja - tak o obietnicy rządowego dofinansowania dla warszawskich inwestycji mówił w "Faktach po "Faktach" Jacek Ozdoba, rzecznik sztabu Patryka Jakiego. Nie zgodził się z nim Paweł Rabiej, kandydat Koalicji Obywatelskiej na wiceprezydenta stolicy, który uważa, że "każdy rozumie, że budżet państwa to nie jest partyjna skarbonka".

Dyskusja wokół wsparcia z budżetu centralnego dla Warszawy zaczęła się od wpisu Piotra Guziała, kandydata na wiceprezydenta u Patryka Jakiego.

Napisał, że "rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zaufa Platformie Obywatelskiej po aferze reprywatyzacyjnej" i dodaje, że "pragmatyczni mieszkańcy", którzy chcą rozwoju Warszawy, wybiorą na prezydenta stolicy właśnie Patryka Jakiego.

"Projekty, które nie istnieją"

Gospodarz "Faktów po Faktach" Grzegorz Kajdanowicz poprosił Ozdobę o wyjaśnienie, czyje i dla kogo są warszawskie mosty, skoro Patryk Jaki stwierdził: "trudno, by nasz rząd finansował mosty dla Rafała Trzaskowskiego". - Są polityków i dla polityków? - pytał.

W odpowiedzi Ozdoba odtworzył z tabletu wypowiedź Rafała Trzaskowskiego, w której mówił o tym, że Warszawa nie potrzebuje mostów, a potrzebuje przepraw pieszo-rowerowych.

- Trudno, żeby rząd Prawa i Sprawiedliwości i państwo polskie dofinansowało projekty, które nie istnieją. Trzaskowski uważa, że nowe mosty nie są w Warszawie potrzebne, w przeciwieństwie do tego, jak uważają warszawiacy - stwierdził Ozdoba.

Rzecznik sztabu Patryka Jakiego przypomniał też, że za czasów Hanny Gronkiewicz-Waltz i wcześniej, gdy prezydentami byli Paweł Piskorski i Marcin Święcicki, Platforma Obywatelska nie starała się o dotacje rządowe na miejskie inwestycje. Dodał też, że Rafał Trzaskowski był ministrem w rządzie Platformy Obywatelskiej, więc mógł starać się o finansowe wsparcie dla Warszawy.

- Poprawka ministra Błaszczaka w czasach, gdy Prawo i Sprawiedliwość było w opozycji dotyczyła specjalnego finansowania w funduszu celowym na rozbudowę metra na Tarchomin. A przypomnę, że Hanna Gronkiewicz-Waltz w 2006 roku zaplanowała budowę metra na Białołękę. Jak zagłosowało wtedy PO? Było przeciwko poprawce - dodał Ozdoba.

"To były słowa skandaliczne"

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na wiceprezydenta stolicy Paweł Rabiej przyznał, że od rzecznika sztabu Jakiego spodziewał się przeprosin za wypowiedzi dotyczące rządowego finansowania warszawskich inwestycji.

- To były słowa skandaliczne. Każdy rozumie, że budżet państwa to nie jest partyjna skarbonka. To nie jest folwark, w którym daje się swoim, a nie prezydentom, którzy nie byli wybrani z partyjnego klucza. Te słowa były niepotrzebne – ocenił Rabiej.

Dodał też, że mimo wszystko, patrzy na nie z przymrużeniem oka. - Kampania Patryka Jakiego ugrzęzła. Nie ma pomysłu na jej prowadzenie, nie ma dobrych pomysłów na wygranie i dobrych pomysłów programowych. Myślę, że tak też patrzą na to warszawiacy, którzy nie boją się szantażu, biorąc pod uwagę to, że Warszawa dostarcza do budżetu państwa dziesięć procent wszystkich środków, a większość inwestycji warszawskich jest finansowana z pieniędzy miejskich - wyjaśnił kandydat na wiceprezydenta.

"To ordynarny szantaż"

Rabiej ocenił, że jedynym kryterium decydującym o podziale środków powinno być to, czy są one potrzebne czy nie. Odniósł się też do udziału ministra infrastruktury i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego we wtorkowej konferencji prasowej Patryka Jakiego. Wówczas padła deklaracja rządowego wsparcia dla budowy kolejnych mostów w stolicy. - Dziwię się ministrowi, który wziął w tym teatrzyku udział - stwierdził.

Kilka tygodni temu szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński nazwał podobne propozycje korupcją polityczną.

- Trzeba zwrócić uwagę, że minister Kwieciński na konferencji z ministrem Jakim mówił o bardzo ważnej inwestycji, czyli o budowie metra, na przykład na Białołękę - odparł Ozdoba. - Czyli na Białołękę pojedziemy, jeśli wybory wygra Patryk Jaki, a minister Kwieciński dorzuci się do tego? Komu obiecał pomoc Warszawie czy kandydatowi? - pytał gospodarz programu.

- Warszawie - stwierdził Ozdoba. - Zwróćmy uwagę na pewną chronologię. Rafał Trzaskowski na początku uważał, tak jak Hanna Gronkiewicz-Waltz do 2006 roku, że metro w powinno dotrzeć na Białołękę. Ale stanowisko władz Warszawy jest zupełnie inne. Czy tam dziś mieszkańcy dojeżdżają metrem? Nie - mówił rzecznik komitetu sztabu Jakiego.

Grzegorz Kajdanowicz dopytywał, ile minister Kwieciński dopłaci do budowy metra. - To wszystko zależy od szczegółowego rozplanowania tej inwestycji. Ale sądzę, że tak jak obiecał dotrzyma słowa - zapewnił. I dodał, że sztab przedstawił konkretne projekty III i IV linii metra. – Nie możemy mówić, że to jest forma szantażu. To nie jest szantaż, tylko zwykła deklaracja - upierał się Ozdoba.

Z tymi słowami zdecydowanie nie zgodził się Paweł Rabiej. - Wasz sposób mówienia o finansowaniu inwestycji rządowych w Warszawie jest śmieszny i niepoważny. I trzeba to powiedzieć otwarcie. Mam nadzieję, że warszawiacy mu nie ulegną. Słyszymy to w poszczególnych miastach, że tylko prezydenci z partii rządzącej, jeśli wygrają wybory będą, mieli finansowanie rządowe. Nie możemy ulec tego rodzaju myśleniu. To ordynarny szantaż - podsumował.

"Nie wierzę, żeby warszawiacy dali się zastraszyć"

W pierwszej części programu do obietnic rządowego dofinansowania do budowy mostów i słów Piotra Guziała odniósł się były wicepremier i minister finansów w rządzie koalicji PO-PSL Jacek Rostowski.

- Na pewno jest to szantaż polityczny. W dodatku pusty, bo pieniądze które są zabezpieczone w budżecie dla samorządów, dla całego kraju to całe 400 milionów złotych. Część, którą dostałaby Warszawa to zaledwie ułamek - ocenił polityk.

- Nie wierzę, żeby warszawiacy dali się zastraszyć w taki bezczelny, arogancki i gangsterski sposób - dodał.

kk/mś

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl