Rabiej: jeśli zostanę prezydentem stolicy, pomogę w kupnie tabletki "dzień po"

TVN Warszawa

Nowoczesna o antykoncepcji awaryjnejTVN24
wideo 2/2

Paweł Rabiej, kandydat Nowoczesnej na prezydenta stolicy, zadeklarował, że jeśli wygra wybory, w wybranych warszawskich szpitalach miejskich będzie ustanowiony 24-godzinny dyżur lekarski, aby kobiety miały możliwość kupna tabletki "dzień po" bez żadnych ograniczeń.

- To jest bardzo ważne, bo to jest kwestia nie ideologii, ale kwestia medycyny, kwestia dostępu do farmaceutyków, które mogą okazać się potrzebne" - podkreślił Rabiej na piątkowej konferencji prasowej przed gmachem resortu zdrowia.

17 aptek z klauzulą sumienia

Działacze Nowoczesnej poinformowali na konferencji, że sprawdzili dostępność tabletki antykoncepcyjnej "dzień po" w 550 warszawskich aptekach. Jak zaznaczyli, w siedemnastu z nich aptekarze odmówili im sprzedaży powołując się na klauzulę sumienia. Politycy Nowoczesnej podkreślali, że zdobycie w ciągu 24 godzin tabletki tzw. wczesnej antykoncepcji w Warszawie nie jest trudne. Jednak, według nich, dochodzi do skandalicznych zachowań aptekarzy, którzy powołują się na "klauzulę sumienia" odmawiając sprowadzenia farmaceutyku na wyraźną prośbę pacjentki. Rabiej przyznał, że sytuacja w Warszawie nie jest najgorsza, ale Polska to nie tylko Warszawa. "Dużo gorzej jest, jak sądzimy, w mniejszych miejscowościach, innych miastach w Polsce, gdzie może być problem z zarówno z wypisaniem recepty na tabletkę 'dzień po', jak i uzyskaniem jej w aptekach" - podkreślił. Rabiej zaapelował do Naczelnej Rady Aptekarskiej i Inspektoratu Farmaceutycznego, aby monitorowali sytuację w przypadkach, gdy tabletka "dzień po" jest niedostępna, mimo że została wypisana na nią recepta.

Zapotrzebowanie nie jest duże

Ireneusz Trąbiński z warszawskiej Nowoczesnej uważa, że zapotrzebowanie na ten rodzaj farmaceutyków nie jest wielkie, wbrew temu co mówią przeciwnicy ich stosowania. Według jego informacji apteki sprzedają je najwyżej do trzech sztuk na miesiąc. Rabiej zapowiedział kolejne działania Nowoczesnej w tej sprawie. - Mamy nadzieję, że sytuacja w Warszawie się nie pogorszy, ale będziemy to monitorowali, dbali o to, żeby, jak rzeczywiście wygramy wybory prezydenckie w Warszawie, kobiety warszawskie miały możliwość wyboru - powiedział. Nowoczesna opublikowała też listę warszawskich aptek, gdzie odmówiono im sprzedaży powołując się na klauzulę sumienia. 7 takich miejsc znajduje się na Woli, 1 na Bemowie, po dwie na Pradze Północ, Ursynowie i Wawrze, a po jednej na Żoliborzu i w Śródmieściu.

PAP/kz/mś