Puste pociągi na Okęcie? "Jeszcze nie czas na oceny"

Przejazd pociągiem KM na lotnisko
Przejazd pociągiem KM na lotnisko
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.plPrzejazd pociągiem KM na lotnisko

Nowoczesne składy, kursujące na Lotnisko Chopina, mogą zabrać jednorazowo prawie tysiąc pasażerów. Ale jeżdżą niemal puste. Czy inwestycja była niepotrzebna?

- Około 13.20 z dworca Centralnego na lotnisko jechało 20-30 osób, a później w przeciwnym kierunku mniej niż 20 - relacjonuje Dawid Krysztofiński, reporter tvnwarszawa.pl, który wybrał się na przejażdżkę pociągiem Szybkiej Kolei Miejskiej na lotnisko. - Z kolei rano, około godziny 9.00, ze stacji Lotnisko Chopina odjeżdżało tylko kilka osób - dodaje.

Oficjalnych danych SKM podawać nie chce. Mają być znane "za jakiś czas". O tym, że liczby są alarmująco niskie, napisała w tym tygodniu "Gazeta Stołeczna".

"To dopiero 3 miesiące"

Ale szefowie SKM już odbijają piłeczkę.

- To są pociągi aglomeracyjne i mają znacznie większy zasięg. Linia S-2 kursuje przecież aż do Sulejówka-Miłosnej, a S-3 do Legionowa. Liczba pasażerów na pozostałych odcinkach jest znaczna - przekonuje Jerzy Obrębski z zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej.

I dodaje, że dużą popularnością w godzinach szczytu cieszy się na przykład stacja Służewiec, z której można się dostać do okolicznych biurowców. - 50 czy 100 osób dojeżdżających do ostatniej stacji przy lotnisku to w tym momencie wynik przyzwoity. Przecież ta linia działa dopiero trzy miesiące - dodaje.

Poprawią rozkład i informację

W czerwcu z nowej linii skorzystało blisko milion osób, w sierpniu było ich jednak już tylko 500 tys. - Czerwca nie można porównywać, bo to był czas, kiedy trwało Euro 2012. Jeżeli chodzi o sierpień, to zamknięty został terminal, z którego było bezpośrednie dojście na stację, więc teraz pasażerowie mają trochę dalej - tłumaczy Obrębski.

Zarząd Transportu Miejskiego prowadzi rozmowy z portem lotniczym o polepszeniu informacji na terenie lotniska. Poprawić ma się też rozkład. - Na razie jeżdżą tam 3 pociągi SKM i jeden Kolei Mazowieckich w ciągu godziny. Rozkład nie jest cykliczny, ale będzie od 9 grudnia tego roku. Pociągi będą kursowały co 15 minut - dodaje.

Zdaniem władz SKM, przejazd z centrum na Okęcie jest konkurencyjny w porównaniu do autobusów linii 175, bo trwa tylko 25 minut. Ale pociągom zdarza się utknąć na rozjazdach lub pośrednich przystankach.

Przejazd pociągiem SKM z lotniska
Przejazd pociągiem SKM z lotniskaDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

ran/roody

Pozostałe wiadomości