Najnowsze

Miasto szykuje punkty szczepień na 14 maja. Dworczyk: dzisiaj nie podajemy żadnych dat

Najnowsze

Autor:
mp/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Dworczyk: uruchamianie punktów szczepień będzie następowało w ramach dopływu szczepionek i według potrzeb
Dworczyk: uruchamianie punktów szczepień będzie następowało w ramach dopływu szczepionek i według potrzebTVN24
wideo 2/2
TVN24Dworczyk: uruchamianie punktów szczepień będzie następowało w ramach dopływu szczepionek i według potrzeb

Dzisiaj nie podajemy żadnych dat, ale będziemy robić wszystko, żeby jak najszybciej, jak tylko pojawią się szczepionki, przekazywać je do punktów i uruchamiać ich działalność - powiedział o punktach szczepień powszechnych pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Tymczasem Warszawa przygotowuje otwarcie czterech takich punktów na 14 maja.

Minister Michał Dworczyk był pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej o możliwość przesunięcia terminów uruchomienia punktów szczepień powszechnych w związku z opóźnieniami w dostawach szczepionek. - Uruchamianie punktów szczepień powszechnych, w ramach Narodowego Programu Szczepień, następuje i będzie następowało, w ramach dopływu szczepionek i w ramach potrzeb - odpowiadał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jak zaznaczył, priorytetowe są te miejsca, gdzie najdłużej trzeba czekać na szczepionkę. - Powiaty, gdzie mamy za trzy czy cztery tygodnie terminy (szczepień), bo jest za mało punktów szczepień, to są miejsca priorytetowe do uruchomienia takiego punktu. Tam, gdzie szczepimy na bieżąco, możemy chwilkę zaczekać - wyjaśnił Dworczyk.

- W związku z tym dzisiaj nie podajemy żadnych dat, bo - ze względu na sytuację z dostawami szczepionek do Polski - byłoby to nieprofesjonalne. Ale będziemy robić wszystko, żeby jak najszybciej, jak tylko pojawią się szczepionki, przekazywać je do tych punktów, a w konsekwencji uruchamiać ich działalność - deklarował Michał Dworczyk.

"Zasadniczą sprawą jest to, żeby szczepionki do Polski przyjechały i zostały sprawiedliwe podzielone"

Szef KPRM mówił, że zmniejszone dostawy szczepionek do Polski mogą wpłynąć na opóźnienia w uruchamianiu powszechnych punktów szczepień. Zobrazował tę sytuację przykładem Warszawy. - Pojawiają się komunikaty ze strony władz warszawskich, że już Warszawa jest gotowa i może ruszać. Bardzo pozytywnie oceniam to zaangażowanie i determinację samorządowców, natomiast też proszę o zrozumienie - podkreślił minister.

I podał, że w tej chwili w stolicy działają 283 punkty szczepień. - Potencjał tych punktów, to jest ponad 202 tysiące szczepień tygodniowo, a liczba dostępnych szczepionek tygodniowo jest na poziomie 91 tysięcy - wskazał szef KPRM. - To nie jest więc kwestia uruchomienia kolejnych punktów, choć to też oczywiście jest ważne i jeszcze przyspieszy ten proces, ale zasadniczą sprawą jest to, żeby szczepionki do Polski przyjechały i zostały sprawiedliwe podzielone. Nie tylko między największymi miastami, ale między każdym najmniejszym powiatem, najmniejszą gminą - wyjaśnił.

Zwrócił też uwagę na "pewną dysproporcję": - Dzisiaj w Warszawie dzwoniąc na infolinię można uzyskać jeszcze termin szczepienia nawet w tym samym dniu wieczorem albo następnego dnia, natomiast jest szereg miejsc w Polsce, gdzie nie ma tylu funkcjonujących punktów szczepień i na szczepienie trzeba czekać trzy tygodnie.

Warszawa przygotowuje cztery punkty, ale może więcej

Warszawskie punkty szczepień powszechnych mają powstać w czterech lokalizacjach. To Stadion Legii przy Łazienkowskiej 3, Hala sportowa OSiR Targówek przy Ossowskiego 25, Białołęcki Ośrodek Sportu przy Strumykowej 21, Wawerskie Centrum Kultury przy Żegańskiej 1.

W sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował o rozpoczęciu budowy punktów szczepień. "Dziś zaczęliśmy budowę Warszawskich Punktów Szczepień Powszechnych. Prace idą szybko. Chcemy, żeby już od najbliższego piątku warszawianki i warszawiacy mogli rejestrować się do szczepienia w naszych nowych punktach. Jeśli rząd dostarczy odpowiednią liczbę dawek, na Białołęce, Targówku, w Wawrze oraz na Stadionie Legia Warszawa będziemy szczepić nawet 60 tys. osób tygodniowo – napisał Trzaskowski na Twitterze.

Jako datę rozpoczęcia szczepień wskazał 14 maja.

Na środowej konferencji prasowej poświęconej masowym punktom szczepień Trzaskowski podkreślił, że miasto jest gotowe do współpracy z rządem i ma nadzieję, że szczepionki dotrą na czas. - Cztery punkty, ten największy na stadionie Legii, gdzie powinno działać 30 zespołów. Stąd będziemy w stanie szczepić taką liczbę. Trzy pozostałe punkty będą na Białołęce, Targówku i w Wawrze – wymienił Trzaskowski. Dodał, że miasto otworzyło również stronę internetową warszawaszczepi.pl, gdzie można zasięgnąć wszystkich informacji. Za pośrednictwem tej strony miasto rekrutowało personel. Strona kieruje też na rządową rejestrację szczepień.

Z kolei wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska mówiła, że jeżeli tylko będą szczepionki, w niektórych punktach będzie można szczepić nawet 24 godziny na dobę. Przypomniała też, że od 14 maja miasto zorganizuje linię autobusową jadącą z przystanku metro centrum - numer 901 - która będzie odjeżdżać co 15 minut i podwozić na stadion Legii wszystkich chętnych na szczepienie.

Koronawirus na Mazowszu i w Warszawie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 3451 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w całej Polsce. Po raz ostatni mniejszą liczbę wykrytych zakażeń mieliśmy w poniedziałek, 15 lutego, kiedy resort zdrowia poinformował o 2543 potwierdzonych infekcjach. W województwie mazowieckim ostatniej doby wykryto 506 nowych infekcji.

Resort przekazał też informację o śmierci 22 zakażonych osób w całym kraju. Jak wynika z informacji podanych na rządowej stronie, na Mazowszu w ciągu ostatnich 24 godzin nie odnotowano żadnej ofiary śmiertelnej z powodu COVID-19.

W Warszawie ostatniej doby 204 osoby otrzymały pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Autor:mp/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Trzaskowski / Twitter

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości