Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Puławska: ścieżka dla rowerzystów, zielona fala dla kierowców

Warszawa

Lech Marcinczak /tvnwarszawa.plZDM szykuje zmiany na Puławskiej

Drogowcy szykują duże zmiany na ulicy Puławskiej. Powstaną ścieżki rowerowe, nowe chodniki i zieleń. Zyskają też kierowcy. Na razie nie będzie za to buspasa.

Chodzi o niemal 9-kilometrowy odcinek od Domaniewskiej do granic Warszawy. "Droga dla rowerów, na odcinku od Domaniewskiej do Niedźwiedziej będzie biegła po wschodniej stronie jezdni, zaś na pozostałym odcinku – po obydwu jej stronach" - informuje ZDM.

Rowerzyści pojadą na skróty

Powstaną również przejazdy przez Puławską, w tym na węźle Wyścigi, o co od dawna zabiegali rowerzyści.

Zarówno piesi, jak i cykliści będą mogli "przekroczyć Puławską wzdłuż Potoku Służewieckiego lub przebudowanym przejściem podziemnym dostosowanym do ruchu rowerowego. Przebieg drogi dla rowerów został określony w koncepcji skonsultowanej z mieszkańcami" - podaje ZDM.

Urzędnicy zapewniają, ze na zmianach skorzystają również kierowcy, ponieważ prace zakładają modernizację sygnalizacji. "Zaplanowano kompleksową modernizację sygnalizacji na skrzyżowaniach z ul. Wałbrzyską / al. Lotników; ul. Bogatki / ul. Ludwinowską; ul. Kajakową / ul. Głuszcza i ul. Karczunkowską / ul. Karmazynową. Na całym odcinku sygnalizacje zostaną skoordynowane, dzięki czemu możliwe będzie wprowadzenie "zielonej fali" - informuje ZDM i zastrzega, że zmiany zostaną wprowadzone w taki sposób, aby w przyszłości można wyznaczyć w tym miejscu pas dla autobusów.

Chodniki, zieleń

Pamiętające lata 70. chodniki zostaną przebudowane. ZDM chwali się, że będzie to największy remont chodników w Warszawie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Przybędzie również zieleni.

"Przebudowa ul. Puławskiej będzie realizowana w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Zarząd Dróg Miejskich ogłosił właśnie przetarg. Wybrany wykonawca będzie musiał wykonać szczegółową dokumentację budowlaną, uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji i przeprowadzić roboty budowlane. Jeśli uda się znaleźć wykonawcę i rozstrzygnąć przetarg, prace zakończą się do czerwca 2018 r." - informują urzędnicy.

Inwestycja zostanie zrealizowana przy wsparciu środków z Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Ostatnio pisaliśmy o zielonej fali w stolicy:

Zielona fala w Warszawie
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

kz/r