Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Pub Pod Pstrągiem kończy działalność. "Miasto zachowało się skandalicznie"

Warszawa

Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.plZnika popularny pub

Po 17 latach działalności znika z mapy Warszawy lubiany i popularny Pub Pod Pstrągiem. Miasto poinformowało gospodarza lokalu, że nie przedłuży z nimi umowy. Dlaczego? Tego urzędnicy nie wyjaśnili. Ich plany wobec budynku w Parku Skaryszewskim pozostają nieznane.

Zwykle otwierał się 1 kwietnia i działał do jesieni. Ale w tym roku drzwi do pubu pozostały zamknięte na cztery spusty. W październiku zakończyła się umowa z dotychczasowym najemcą. Mogła zostać przedłużona, jednak miasto nie skorzystało z tej możliwości. I nie podało żadnych przyczyn swojej decyzji.

Najemca stracił lokal

- Miał być na to miejsce zrobiony kolejny konkurs, ale jest połowa kwietnia, nie został zrobiony, więc w tym roku już nie ruszymy. To są niemałe pieniądze, my jesteśmy na bruku, jesteśmy bezrobotni - żali się Arkadiusz Dąbrowski, prowadzący lokal.

Jak twierdzi, o tym, że będzie musiał zwinąć interes do 1 listopada 2014 roku, miasto poinformowało go... 30 października. - Naliczono nam nawet czynsz za dwa tygodnie, w których się wyprowadzaliśmy - opowiada.

Dąbrowski narzeka też, że od pół roku nie udało mu się dobić do żadnego z odpowiedzialnych za ten stan rzeczy urzędników. Wylicza konkretne osoby, które nie znalazły dla niego czasu: Izabellę Kaźmierczak z Biura Gospodarki Nieruchomościami na Pradze Południe, burmistrza dzielnicy Tomasza Kucharskiego, wiceprezydenta Jarosława Jóźwiaka i dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcinowi Bajko.

Urząd milczy i pisze

My także postanowiliśmy zapytać o sprawę w urzędzie dzielnicy. Właściciel pubu zarzuca mu bowiem, że przyczynił się do upadku miejsca. Przedstawiciele dzielnicy nie chcieli odpowiedzieć na nasze pytania w rozmowie telefonicznej.

- Jesteśmy w trakcie pisania oświadczenia. Najpóźniej w piątek zostanie rozesłane po redakcjach - usłyszeliśmy jedynie od Jerzego Gierszewskiego, rzecznika prasowego Pragi Południe.

Od 17 lat w Skaryszaku

Pub Pod Pstrągiem działał od 1997 roku przy Jeziorku Kamionkowskim w Parku Skaryszewskim. Funkcjonował w okresie wiosenno-letnim. - W pubie byliśmy od 17 lat, wtedy znaleźliśmy to miejsce. Było zrujnowane, spalone, bez wody, bez prądu, bez żadnych mediów. Nad tym jeziorkiem się wychowały całe pokolenia - wspomina Arkadiusz Dąbrowski.

Klienci mogli tam zjeść dobrą rybę, napić się zimnego piwa, a także wypożyczyć sprzęt wodny. Na miejsce ściągały tłumy okolicznych mieszkańców. W zeszłym roku właściciele zorganizowali także kino plenerowe. Bywalcy lokalu komentują smutną wiadomość na Facebooku i dopytują, jak mogą pomóc.

Ale Arkadiusz Dąbrowski nie ma już większej nadziei, że lokal odżyje. - Jesteśmy w tej społeczności, pracujemy dla tej społeczności, dla miasta, a miasto się zachowuje skandalicznie. Najwyższy czas, żeby ktoś to przerwał, ktoś coś powiedział, ktoś coś zrobił. Ale znając życie i tak nic z tego nie będzie - podsumowuje.

Lista dzielnicowych porażek

To nie jedyny lokal na Pradze Południe, który ma problemy. Niedawno opisaliśmy klubokawiarnię Kicia Kocia, która musi się wynieść z dotychczasowej siedziby. Widmo likwidacji zajrzało też w oczy cukierni przy rondzie Wiatraczna, gdzie od kilkudziesięciu lat produkowane są rurki z bitą śmietaną. Od dwóch lat dzielnicowi urzędnicy nie potrafią znaleźć gospodarza lokalu, który miał powstać na wyremontowanym placu Szembeka.

ep/b

Pub Pod Pstrągiem | arch. właściciela
Pub Pod Pstrągiem | arch. właściciela
Pub Pod Pstrągiem | arch. właściela
Pub Pod Pstrągiem | arch. właściciela
Pub Pod Pstrągiem | arch. właściciela
Pub Pod Pstrągiem | arch. właściciela
Pub Pod Pstrągiem | arch. właściciela
Pub Pod Pstrągiem | arch. właściela
Pub Pod Pstrągiem | arch. właściciela
Pub Pod Pstrągiem | arch. właściciela
Pub Pod Pstrągiem | arch. właściciela