PSL: największy bohomaz samorządowy

TVN Warszawa

archiwum TVNWarszawę mogą czekać zmiany

Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, autorstwa PiS, to największy bohomaz samorządowy; PiS nie buduje, tylko rujnuje nasze małe ojczyzny - ocenił w poniedziałek poseł PSL Piotr Zgorzelski.

- PiS nie buduje, tylko rujnuje nasze małe ojczyzny, przykładem tego jest tzw. ustawa warszawska, ona nie ma nic wspólnego z samorządem, to największy bohomaz samorządowy, jaki można było sobie wyobrazić - powiedział Zgorzelski w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie.

Kardynalny błąd

Jak ocenił, "poseł PiS Jacek Sasin tak bardzo chce zostać prezydentem Warszawy, że napisał ustawę pod siebie". - Pytamy się: czemu ta ustawa ma służyć, kto za tym stoi, jakie lobby, do czego to wszystko ma doprowadzić? - zaznaczył Zgorzelski. Jego zdaniem, kardynalnym błędem PiS jest brak konsultacji z obywatelami przy tym projekcie. Poseł PSL poinformował, że ludowcy inaugurują akcję społecznościową "Podsumujmy dobrą zmianę". - Na stronie internetowej i na profilu Facebookowym mieszkańcy gmin okołowarszawskich będą zamieszczali wszystkie informacje, które dotyczyć będą kosztów tej ustawy, tego jak bardzo zwiększą się np. podatki gruntowe, czy podatek za korzystanie z mediów - wyjaśnił. Politycy PSL cytowali też wypowiedź premier Beaty Szydło na spotkaniu z samorządowcami 4 lutego, kiedy powiedziała: "Życzę wszystkim, by miejscowości, miasta, powiaty i gminy rosły w siłę, budujmy nasze małe ojczyzny". Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński na spotkaniu z samorządowcami w marcu 2016 roku powiedział: "Metropolizacja Polski nie jest dobrą ścieżką, chcemy zadbać też o miasta mniejsze, takie jak Kolno".

Obietnica była prosta

Zgorzelski przekonywał, że słowa prominentnych polityków PiS, przeczą faktom i czynom. "Zachęcamy wszystkich mieszkańców do tego, żeby dopominać się realizacji obietnic przedwyborczych PiS, a ta obietnica była prosta - o wszystko będziemy pytali obywateli" - powiedział poseł PSL. Rzecznik PSL Jakub Stefaniak ironizował, że może prezes PiS nie wie, że powstał projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego. - Stoimy przed prostym pytaniem, kto na tym zyska? Nikt na tym nie zyska, nie ma osoby na Mazowszu, która zyska na tej ustawie - przekonywał. Jak ocenił, na tej ustawie może zyskać jedynie PiS. "Chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby dać szansę kandydatowi PiS na wygranie wyborów w Warszawie. Na to nie ma i nie będzie zgody PSL" - zadeklarował.

Ponad 30 gmin

Według złożonego w Sejmie przez PiS projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa) składająca się z 18 dzielnic. Zgodnie z propozycją miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem objąć ma gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Samorządowcy rozmawiali o poszerzeniu Warszawytvn
wideo 2/16

PAP/ran/mś