Przywrócono ruch po wypadku dwóch pociągów

Warszawa

PAP/Paweł SupernakZderzenie pociagów

Po 6 godzinach od zderzenia dwóch pociągów na torze pomiedzy stacjami Zoo i Praga, został przywrócony ruch kolejowy. Jak na razie odbywa się jedym torem. W stronę Działdowa opóźnienia nadal sięgają 120 minut.

Pomimo przywrócenia ruchu pociągów na odcinku Warszawa Praga - Warszawa Gdańska na linii Warszawa - Działdowo występują poważne opóźnienia. Ruch pociągów na tym odcinku prowadzony jest jednym torem - dwukierunkowo, ze zmniejszoną prędkością obok miejsca wypadku. Opóźnienia potrwają do późnych godzin wieczornych.

Zastępcza organizacja ruchu pociągów

W związku z wypadkiem jaki miał miejsce obok przystanku Warszawa ZOO, wprowadzona została zastępcza organizacja ruchu pociągów:

1) Na odcinku Warszawa Zachodnia (d. Warszawa Wola) - Warszawa Gdańska kursował operatywnie pociąg wahadłowy SKM Warszawa. W pociągu tym honorowane będą ważne bilety na pociągi "Kolei Mazowieckich - KM" obowiązujące na tym odcinku.

2) Na odcinku Warszawa Gdańska - Warszawa Praga ruch pociągów był całkowicie wstrzymany.

3) Pociągi z kierunku Legionowa kierowane były do Warszawy Zachodniej, przez Warszawę Wschodnią i Warszawę Centralną.

4) Pociągi z Warszawy Zachodniej w kierunku Legionowa, Nasielska i Ciechanowa były kierowane przez Warszawę Centralną, Warszawę Wschodnią, Warszawę Pragę.

5) Na odcinku Warszawa Zachodnia - Legionowo - Warszawa Zachodnia ważne bilety "Kolei Mazowieckich - KM" honorowane były w pociągach SKM Warszawa, oraz ważne bilety ZTM (także jednorazowe) w pociągach "Kolei Mazowieckich - KM".

6) Ważne bilety "Kolei Mazowieckich - KM" honorowane były w metrze na odcinku Dworzec Gdański - Centrum oraz Centrum - Dworzec Gdański.

Odwołane pociągi

Koleje Mazowieckie odwołały pociąg relacji Ciechanów (8:47) - Warszawa Zachodnia (d. Warszawa Wola) (10:45).

Podróżni mogli skorzystać zastępczo z pociągu relacji Działdowo (8:11) - Ciechanów (9:34) - Warszawa Zachodnia (11:35). Pociąg ten był skierowany do Warszawy Zachodniej z pominięciem odcinka Warszawa ZOO - Warszawa Kasprzaka.

Utrudnienia przez kilka godzin

– Utrudnienia potrwają co najmniej kilka godzin. Musimy najpierw zbadać rozbite składy i urządzenia. Dopiero potem będzie można usunąć uszkodzone pociągi – zapowiadał rano Krzysztof Łańcucki z PKP PLK.

Zderzenie pociągów

O 5:45 w okolicy ronda Starzyńskiego zderzył się pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej jadącej z Legionowa do Warszawy, z pociągiem Kolei Mazowieckich. Wypadek miał miejsce na trasie Warszawa-Ciechanów.

Katastrofa w ruchu lądowym

Przyczyny wypadku bada prokuratura rejonowa Warszawa Praga. - Na miejscu są w tej chwili dwaj prokuratorzy i prowadzą oględziny kabin pociągów, które brały udział w zderzeniu. Zabezpieczone zostały też tzw. czarne skrzynki - poinformowała PAP rzeczniczka praskiej prokuratury okręgowej Renata Mazur. W najbliższym czasie powinna zapaść decyzja o tym, z jakiego artykułu prowadzone będzie śledztwo. Prawdopodobnie będzie to sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym - dodała.

mjc//ec/as