Przywieźli pawilon z Berlina. Instalują go przy Wisłostradzie

Najnowsze

Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plBudowa pawilonu MSN

Nad tunelem Wisłostrady w najlepsze trwa budowa tymczasowego pawilonu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jednocześnie pojawiają się problemy z powstaniem docelowej siedziby MSN na placu Defilad. Wojewoda uchylił pozwolenie na budowę niezbędnej dla placówki drogi dojazdowej.

- Jadąc Wisłostradą od strony mostu Śląsko-Dąbrowskiego zauważa się konstrukcję, która z daleka przypomina olbrzymi billboard. Kiedy podjedziemy bliżej widzimy jednak, że trwa budowa pawilonu – mówi reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak.

- Na miejscu pracują robotnicy. Wylane są rozległe betonowe fundamenty i konstrukcja pnie się do góry – dodaje.

Z Berlina do Warszawy

Wizualizacje nowego pawilonu prezentowaliśmy na tvnwarszawa.pl już w maju. Konstrukcja jest wysoka na 10 metrów. Jej powierzchnia wyniesie 1000 metrów. Zgodnie z planem w przyszłości znajdzie się tu sala ekspozycyjna, kawiarnia i księgarnia.

Jak informowaliśmy, nie jest to całkowicie nowy budynek, ale modułowa konstrukcja, która wcześniej stała w Berlinie i pełniła tam niemal identyczną funkcję. Adolf Krischanitz zaprojektował ją jako tymczasową siedzibę galerii Temporäre Kunsthalle. Pawilon stał w centrum miasta, w miejscu rozebranego Pałacu Republiki w latach 2008-2010.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Tak będzie wyglądał tymczasowy pawilon MSN nad Wisłąmateriały prasowe

Otwarcie pawilonu planowane jest wiosną przyszłego roku.

Wcześniej MSN znajdowało się w pawilonie przy ul. Emilii Plater, który właśnie jest rozbierany. Instytucja musiała się stamtąd wyprowadzić i poszukać tymczasowej siedziby. Tymczasowej, bo docelowo ma zagościć w gmachu, który powstanie na placu Defilad.

Do tego jednak potrzeba jeszcze co najmniej kilka lat. Inwestycja ma na razie jedynie projekt. Jego szczegóły poznaliśmy we wrześniu ubiegłego roku. Autorem jest architekt Thomas Phifer.

Pozwolenie na budowę muzeum miało zostać wydane do końca listopada. Termin jest już jednak nieaktualny. Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera uchylił pozwolenie na budowę drogi, która miała stanowić dojazd do siedziby MSN. O sprawie poinformowała we wtorek "Gazeta Stołeczna".

Ulica miała przebiegać po północnej stronie muzeum i planowanego obok Teatru TR. - To osobna inwestycja, ale jej realizacja jest niezbędna, byśmy mogli ruszyć z naszą budową – mówiła "Stołecznej" Joanna Mytkowska, dyrektor MSN.

Sprzeciw cypryjskiego inwestora

Działka, na której miała powstać droga, należy do prywatnego właściciela – cypryjskiego inwestora. Jak pisze "Stołeczna", ratusz uznał, że obejdzie to za pomocą tzw. specustawy drogowej. Pozwala ona najpierw przejąć grunt, a potem negocjować z jego właścicielem. Ten jednak odwołał się do wojewody Sipiery, u którego znalazł poparcie. Ratusz musi rozpatrzeć sprawę ponownie.

- Pracujemy teraz nad uzupełnieniem wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Liczymy, że opóźnienie spowodowane jego ponownym rozpatrzeniem nie wpłynie na harmonogram realizacji budowy MSN i TR - mówi Mytkowska.

Według wstępnych planów, prace przy budowie MSN powinny ruszyć na początku 2018.

CZYTAJ TAKŻE O GŁOŚNEJ WYSTAWIE W MSN: "WRESZCIE WE WŁASNYM DOMU"

Tak powstawała wystawaMSN

kw/mś