Przyszły szef komisji weryfikacyjnej: u ważnego polityka PO widać strach

[object Object]
Hanna Gronkiewicz-Waltz o komisji weryfikacyjnej TVN24
wideo 2/6

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zostanie szefem komisji weryfikacyjnej zajmującej się reprywatyzacją w stolicy - dowiedział reporter "Faktów" TVN. Oprócz niego w zespole zasiąść ma też Paweł Lisiecki, były burmistrz Pragi Północ, a obecnie poseł PiS.

W piątek weszła w życie ustawa powołująca komisję weryfikacyjną. To pomysł Prawa i Sprawiedliwości na walkę z dziką reprywatyzacją w stolicy. Komisja ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych dotyczących zwrotu nieruchomości. Jej prace mają być jawne i ruszyć pod koniec miesiąca.

Prawa ręka Ziobry

Na czele zespołu - jak podały nieoficjalnie w piątek "Fakty" TVN - stanąć ma Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i prawa ręka Zbigniewa Ziobry. Oficjalną decyzję w tej sprawie premier Beata Szydło ma podjąć w przyszłym tygodniu. Tuż po tym, jak Sejm wybierze wszystkich członków komisji.

Tych z kolei ma być dziewięciu: pięciu z Prawa i Sprawiedliwości i po jednym z Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Kukiz 15 i Polskiego Stronnictwa Ludowego, czyli wszystkich opozycyjnych partii zasiadających w Sejmie.

Według "Faktów" TVN poza Patrykiem Jakim z ramienia PiS do komisji ma wejść też Paweł Lisiecki. To wieloletni radny Warszawy, burmistrz Pragi Północ, a obecnie poseł partii rządzącej. Na co dzień jest szefem parlamentarnego zespołu do spraw zbadania nieprawidłowości przy reprywatyzacji.

Nowoczesna prawdopodobnie postawi na Pawła Rabieja. Natomiast pozostałe partie zamierzają do komisji delegować prawników, a nie polityków. - Powinniśmy mieć jako opozycja swojego przedstawiciela, który obnaży tę polityczną hucpę, jaką proponuje Polakom Prawo i Sprawiedliwość - przyznał warszawski poseł PO Marcin Kierwiński.

Oprócz dziewięciu członków z ramienia poszczególnych partii, w komisji weryfikacyjnej działać ma też tzw. rada społeczna. Będzie się składała z członków ruchów lokatorskich i miejskich. Ich nazwiska na razie nie są znane.

Afera reprywatyzacyjna

- Ta komisja jest odpowiedzią na społeczne oczekiwania, żeby państwo coś w tej sprawie [reprywatyzacji - red.] zrobiło - powiedział w piątek polityk PiS Ryszard Czarnecki.

Przypomnijmy, że komisja weryfikacyjna to konsekwencja afery reprywatyzacyjnej dotyczącej nieruchomości na placu Defilad, pod dawnym adresem Chmielna 70. Warta około 160 milionów złotych działka w sercu miasta stała się symbolem reprywatyzacyjnych nieprawidłowości. Urzędnicy z ratusza oddali ją w prywatne ręce w 2012 roku na podstawie roszczeń z tytułu dekretu Bieruta. Zwrot jednak nie powinien nastąpić, bo jej przedwojennemu właścicielowi wydano odszkodowanie już w latach 50.

- W żadnym państwie europejskim nie mieliśmy pod oknami ratusza sytuacji, kiedy dochodziło do przestępstw w biały dzień - ocenia surowo Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Po Chmielnej media odkrywały sprawy kolejnych nieruchomości, które w wątpliwy sposób zwracał urząd miasta. Hanna Gronkiewicz-Waltz długo jednak zwlekała z dymisjami. Ostatecznie zwolniła dwóch swoich zastępców i zapowiedziała audyt, który ostatecznie… nie powstał.

Miasto dwukrotnie unieważniło przetarg na firmę, która miałaby taki audyt przeprowadzić. Wreszcie uznano, że jest on bezzasadny, bo sprawy zwrotów nieruchomości i tak bada już prokuratura i CBA.

Świadek Gronkiewicz-Waltz

Ministerstwo Sprawiedliwości nie kryje dziś, że jednym z najważniejszych świadków komisji ma być prezydent Warszawy. Mimo, że sama Hanna Gronkiewicz-Waltz otwarcie deklaruje, że na przesłuchanie się nie stawi. Jak podkreśliła na początku kwietnia w "Faktach po Faktach", jej zdaniem jest to organ niekonstytucyjny.

- Jeśli nie będzie się chciała stawić przed tą komisją, to znaczy, że ma rzeczy, o których nie chce mówić bądź chce je ukryć - skomentowała w piątek rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. - U ważnego polityka PO widać prawdziwy strach, ze musiałaby odpowiedzieć na trudne pytania - powiedział z kolei Patryk Jaki.

Gronkiewicz-Waltz o komisji reprywatyzacyjnej
Gronkiewicz-Waltz o komisji reprywatyzacyjnej TVN24

Krzysztof Skórzyński, "Fakty" TVN

kw/pm

Pozostałe wiadomości

Śledczy zakończyli postępowanie w sprawie znalezionego w przepompowni ścieków ciała noworodka. - Nie ustalono rodziców dziecka - przekazała prokuratura.

Ciało noworodka w przepompowni ścieków. Koniec śledztwa

Ciało noworodka w przepompowni ścieków. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Zakończono prace nad dokumentacją projektową kina Tęcza" - poinformował w piątek ratusz. Od momentu jego budowy w 1929 roku, jako kotłowni centralnego ogrzewania, Tęcza przeszła wiele zmian i transformacji. Teraz przygotowuje się na kolejny etap swojej historii.

Projekt jest gotowy. Urzędnicy o nowym kinie Tęcza

Projekt jest gotowy. Urzędnicy o nowym kinie Tęcza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, sobotę i niedzielę (29-31 marca) ulicami Warszawy przejdą drogi krzyżowe i procesje rezurekcyjne. W czasie uroczystości ruch na drogach może być chwilowo wstrzymywany.

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami muszą się liczyć kierowcy podróżujący trasą S2. Przejazd blokuje auto leżące na dachu, na miejscu pracują służby.

Dachowanie na trasie S2

Dachowanie na trasie S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci północnopraskiej grupy Skorpion na gorącym uczynku zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który usiłował włamać się do mercedesa. Zabezpieczyli narzędzia, którymi chciał pokonać zabezpieczenia pojazdu. 37-latek usłyszał trzy zarzuty, grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak postępować w przypadku znalezienia młodego ptaka lub innego młodego zwierzaka? Okazuje się, że nasza pomoc nie zawsze jest potrzebna, a niekiedy może wręcz zaszkodzić.

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Źródło:
PAP

Trwa budowa parku linearnego Suwak. Gotowa jest już część alejek spacerowych, posadzono też większość drzew i część zieleni niskiej. Docelowo roślinność zajmie w parku powierzchnię około 14 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie można ją podziwiać, wypoczywając na ławkach, leżakach i hamakach.

Powstaje park linearny

Powstaje park linearny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl