Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Przyszłość pawilonów ugrzęzła w procedurach

TVN Warszawa

Pawilony dzisiaj, fot Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

Los pawilonów na tyłach Nowego Światu utknął w urzędniczych procedurach. - Do terenów, na których znajdują się puby, zgłoszono roszczenia dekadę temu, ale sąd postępowanie spadkowe umorzył - przekonują władze pawilonów. Jednak sprawa ugrzęzła w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, a przyszłość i modernizacja popularnych lokali staje pod znakiem zapytania. Dopiero teraz pojawia się światełko w tunelu.

Urzędnicy mówią wprost: to typowa sprawa związana z dekretem Bieruta. Po 1945 r. wielu warszawiakom odebrano nieruchomości, a po 1989 r. mamy wysyp wniosków o ich odzyskanie. Sprawa dotyczy też terenu, na którym znajdują się obecnie popularne pawilony.

Jedna z czterech

- Prawo do użytkowania wieczystego kończy nam się za rok. Chcielibyśmy je przedłużyć, ale nie ma zgody z ratusza - mówi Robert Kowalski, członek zarządu pawilonów. Wszystko właśnie przez roszczenia, a raczej ich domniemanie. - Nasi prawnicy przejrzeli dokumenty związane ze sprawę. Pawilony znajdują się na czterech działkach, a według naszej wiedzy zgłoszono wniosek o zwrot gruntu dotyczący jednej - tłumaczy Kowalski.

Chodzi o nieruchomość znajdującą się pod adresem Nowy Świat 26. Roszczenia do niej 10 lat temu zgłosiła Stella Yousem. Swoich praw postanowiła dochodzić m.in. przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym. - Ta pani oraz jej pełnomocnik powoływali się na osobę, która miała tytuł prawny do tej nieruchomości, twierdząc, że pani Stella Yousem jest następczynią właścicieli - wyjaśnia Tomasz Podlejski, prezes stołecznego SKO.

Istotna okoliczność

Kolegium zażądało jednak przedstawienia legalnego dokumentu stwierdzającego prawa do spadku i sprawę zawiesiło w 2003 r. Przez lata nic się nie działo, ale sprawa wróciła do SKO w 2010 r. - wtedy do gry włączył się obecny zarząd pawilonów.

Ich zażalenie rozpatrywano w maju, ale zaraz potem postępowanie znowu zawieszono z powodów formalnych. Miesiąc później SKO jeszcze raz sprawą się zajęło - teraz postępowanie jest w toku.

- Pojawiła się istotna okoliczność - tłumaczy Podlejski. - Przedstawiciele użytkowników wieczystych dostarczyli nam informację, że sprawa o prawa do spadku pani Yousem została umorzona przez sąd w Otwocku. W ciągu tygodnia wystąpimy o informację, żeby to zweryfikować - obiecuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Decyzja za 2 miesiące

Tyle że orzeczenie sąd w Otwocku wydał... ponad cztery lat temu. Czy SKO nie mogło tego zrobić wcześniej? - My czekamy na informację od zainteresowanych stron. Sami możemy podejmować tego typu czynności, gdy jest sytuacja zagrożenia życia i zdrowia - dodaje.

I zaznacza, że teraz decyzji można spodziewać się za ok. dwa miesiące (o ile nie pojawią się inne okoliczności). Jeżeli SKO umorzy postępowanie, to zarząd pawilonów będzie ponownie wnioskował do ratusza o przedłużenie użytkowania wieczystego. Jak przekonują przedstawiciele zarządu pawilonów, były roszczenia do jeszcze jednej działki - Nowy Świat 28, ale sprawa została rozwiązana.

Przedsiębiorcy liczą, że zakończenie sprawy roszczeń otworzy im drogę do rozbudowy pawilonów.

CZYTAJ WIĘCEJ O POMYŚLE MODERNIZACJI PAWILONÓW

Andrzej Rejnson