Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

"Przyszło ponad 5 tys. osób. Jesteśmy dumni i szczęśliwi"

Warszawa

Kolejki chętnych ustawiły się w sobotę przed nowo otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich. Większość ze zwiedzających miała przypięte do ubrań papierowe żonkile na znak pamięci o powstaniu w getcie, którego 70. rocznicę obchodzono w piątek.

Budowa Muzeum Historii Żydów Polskich na Muranowie trwała od lata 2009 r. do początku tego roku. Oficjalne otwarcie odbyło się w piątek, w 70. rocznicę powstania w warszawskim getcie.

W sobotę, podczas muzealnych dni otwartych zwiedzający po raz pierwszy mieli możliwość obejrzenia od środka muzeum. W sobotę około południa przed wejściem głównym ustawiła się spora kolejka chętnych do zwiedzania.

- Do 17:00 odwiedziło nas ponad 5 tys. osób. Nie spodziewaliśmy się, że przyjdzie tak dużo ludzi. Byli turyści polscy jak i zagraniczni. Niezwykle nas to cieszy, ponieważ chcemy, by muzeum nasze tętniło życiem. Jesteśmy dumni i szczęśliwi - mówi Piotr Kossobudzki rzecznik prasowy Muzeum Histori żydów Polskich.

Zobacz też zdjęcia internautów na portalu Kontakt24.

Kawiarnia i punkt informacyjny

W muzeum działa już kafeteria i punkty informacyjne. Pracownicy muzeum i przeszkoleni wolontariusze oprowadzają po budynku grupy zwiedzających, wyjaśniając im symbolikę budynku, opowiadając o historii powstania w getcie, które rozgrywało się właśnie na warszawskim Muranowie, w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, gdzie stanęło muzeum.

Pokaz pierwszego filmu

Z liczącej 400 metrów kwadratowych sali ekspozycji czasowych spiralne schody prowadzą do mniejszej sali wystawowej na piętrze. W muzeum znajduje sie też audytorium z 480 miejscami na widowni. Obok niego znajdują się jeszcze dwie sale projekcyjne. Każda z nich jest w stanie pomieścić po 100 osób. W sobotę w głównym audytorium po raz pierwszy zasiadła publiczność. Okazją stała się premiera filmu Rotem w reżyserii Agnieszki Arnold, który w weekendowe dni otwarte muzeum zostanie wyświetlony kilka razy. Jego bohaterem jest Symcha Ratajzer Rotem ps. Kazik, jeden z trzech ostatnich żyjących bojowników powstania w Getcie Warszawskim.

Na film składają się rozmowy z Symchą Rotemem zarejestrowane na przestrzeni osiemnastu lat. Wykorzystano wiele materiałów zebranych w archiwach i prywatnych zbiorach na całym wiecie. Muzykę do filmu napisał Zygmunt Krauze. W piątek Kazik odznaczony został przez prezydenta RP Orderem Orła Białego.

SPRAWDŹ CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO W MUZEUM W NIEDZIELĘ

PAP/lata//ec