Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Przysięga, orędzie, spacer. Dzień nowego prezydenta

Warszawa

fot. PAP / film:TVn24Od czwartku Polska będzie miała nowego prezydenta

Andrzej Duda zostanie dzisiaj zaprzysiężony na prezydenta RP. Całą uroczystość będzie można na żywo zobaczyć w TVN24. Już teraz jednak przedstawiamy krok po kroku, jak będzie wyglądała inauguracja. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Andrzej Duda zostanie dzisiaj zaprzysiężony na prezydenta RP. Całą uroczystość będzie można na żywo zobaczyć w TVN24. Już teraz jednak przedstawiamy krok po kroku, jak będzie wyglądała inauguracja. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Uroczystości rozpoczną się w Sejmie, gdzie ustępujący i obejmujący władzę prezydenci z żonami przybędą tuż przed godziną 10. Na tę godzinę zaplanowano zaprzysiężenie Andrzeja Dudy.

O 10.30 Duda pożegna Komorowskiego

Nowy prezydent złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. I wygłosi orędzie. O 10.30 pożegna zaś Bronisława Komorowskiego. Później złoży kwiaty przed tablicami upamiętniającymi - kolejno marszałka Sejmu, Macieja Płażyńskiego, parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej oraz posłów II RP, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Następnie w gabinecie Marszałka Sejmu Andrzej Duda spotka się z konwentami seniorów obu izb parlamentu. Odwiedzi również własny, sejmowy gabinet.

O 11.50 msza w intencji Ojczyzny

Około 11.30 opuści Sejm i uda się do Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Tam o 11.50 msza w intencji Ojczyzny i prezydenta inaugurującego służbę. Po nabożeństwie Andrzej Duda złoży kwiaty w krypcie na grobach prezydentów: Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego, prymasa Józefa Glempa a także na sarkofagu Stefana Wyszyńskiego. Z Archikatedry para prezydencka przejdzie do Zamku Królewskiego, gdzie o 14 w Sali Wielkiej nastąpi przekazanie Prezydentowi odznak Orderu Orla Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy. O 15 prezydent zostanie uroczyście powitany w Pałacu przy Krakowskim Przedmieściu. Pół godziny później, na Placu Piłsudskiego, przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi. Na koniec Andrzej Duda ma przejść spod pomnika Marszałka Piłsudskiego przed Pałac Prezydencki - gdzie, około 16, wygłosi odezwę do narodu.

Czytaj także na tvn24.pl

eos/ja