Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Przypomną żydowskich mistrzów sportu

Warszawa

Marcin Gula/ tvnwarszawa.plmówi Tadeusz Rolke, polski artysta fotografik

Zdjęcia przedwojennych żydowskich sportowców zestawione ze współczesnymi reprezentantami warszawskich klubów zawisną niebawem na billboardach w metrze. Kamera tvnwarszawa.pl podglądała jak powstają nowe interpretacje archiwalnych fotografii. W czwartek rozpoczęła się pierwsza sesja projektu, za który odpowiada Muzeum Historii Żydów Polskich. W siedzibie Polskiego Związku Szachowego znakomity fotograf Tadeusz Rolke wykonał zdjęcie wzorowane na fotografii Akiby Rubinsteina. Bohaterem współczesnej wersji tamtego obrazu był Bartłomiej Macieja, arcymistrz, wielokrotny medalista Polski w szachach. W tle pozowali szachiści z Polskiego Zwiazku Szachowego.

Scenariusz z 10 fotografii

- Mamy scenariusz w postaci 10 archiwalnych zdjęć. Wychodzimy ze scenariusza, ale mamy pewne pole gry, które wykorzystujemy jako fotografowie – powiedział tvnwarszawa.pl Tadeusz Rolke - Zanim dojdzie do obiektywu jest masę spraw, czyli skonkretyzowanie pomysłu, wybór miejsc. Mamy inspirację w postaci starych zdjęć, pozostaje otwarte jak daleko mamy się trzymać starych zdjęć, a na ile robić samodzielne obrazy? Robić bliskie kopie czy swój współczesny obraz? – dodał. Założeniem projektu jest zestawienie przedwojennych warszawskich sportowcow żydowskiego pochodzenia ze współczesnymi zdjęciami reprezentantów warszawskich klubów sportowych. Wszystkie zdjęcia wykona Tadeusz Rolke.

Premiera na pikniku

- To projekt z pogranicza kampanii społecznej i działania artystycznego, który ma na celu przypomnienie historii tradycji warszawskiego sportu, która obfitowała w bardzo wiele niesamowitych historii – tłumaczy Jan Śpiewak z Muzeum Historii Żydów Polskich - Wystawa będzie prezentowana na 28 billboardach na sześciu najbardziej uczęszczanych stacjach. Chcielibyśmy skonfrontować widzów, użytkowników metra z historią sportowców i wywołać refleksję czym jest sport i co dał w Warszawie – dodaje. Premiera Warszawskich Sportowców odbędzie się podczas Nocy Muzeów (19 maja) na Pikniku Sportowym przy nowym budynku Muzeum Historii Żydów Polskich.

as/bako

mówi Jan Śpiewak, Muzeum Historii Żydów Polskich
Marcin Gula/ tvnwarszawa.pl