Przypomną wybuch czołgu-pułapki. LUC wystąpi na pl. Zamkowym

Warszawa

urząd dzielnicyKadr z filmu "13 sierpnia '44"

Składaniem kwiatów i zapalaniem zniczy w miejscach pamięci na Starym i Nowym Mieście oraz uroczystością przy głazie upamiętniającym wybuch czołgu-pułapki podczas Powstania Warszawskiego zostanie we wtorek uczczony Dzień Pamięci Starówki.

Święto zostało ustanowione dla upamiętnienia wybuchu niemieckiego czołgu przy ul. Kilińskiego. 13 sierpnia 1944 roku zginęło, według różnych źródeł, od 300 do 500 osób - zarówno powstańców, jak i cywilów. Od 1992 roku 13 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci Starówki.

Widowisko artystyczne

To tradycyjne święto Starówki.

- Chcemy, aby to było uroczyste upamiętnienie wydarzeń związanych z wybuchem, na które zapraszamy kombatantów i mieszkańców. Podczas uroczystości zaplanowano okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów. Pragniemy tę rocznicę uczcić dodatkowo widowiskiem artystycznym. W tym roku chcemy zaproponować coś, co wychodzi naprzeciw młodym ludziom, łączy pokolenia. Stąd propozycja multimedialnego widowiska, które łączy materiały archiwalne, ze współczesną muzyką i aranżacją - opowiadała PAP rzeczniczka Śródmieścia Urszula Majewska. Uroczystości rozpoczną się wczesnym popołudniem. Kwiaty i znicze pojawią się na pl. Zamkowym oraz przy ul. Rycerskiej (róg Wąskiego Dunaju), Międzymurze, Podwale i Kilińskiego, w dwóch punktach przy ul. Długiej, przy ul. Świętojerskiej, Przyrynek (róg Kościelnej) i Sanguszki. Następnie odbędzie się msza św. w archikatedrze św. Jana.

Wieczorem zaplanowano uroczystości przed głazem upamiętniającym ofiary wybuchu czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego z udziałem przedstawicieli kombatantów, mieszkańców oraz władz miasta i dzielnicy Śródmieście, a na zakończenie złożenie wieńców przy głazie.

Muzyka filmowa i kameralna

Zwieńczeniem uroczystości ma być multimedialne widowisko artystyczne pt. 39/89 Zrozumieć Polskę, które wykona Łukasz L.U.C. Rostowski na placu Zamkowym. Muzyka filmowa, kameralna, jazzowa i elektroniczna ma w nim stanowić tło dla głosów czołowych postaci wydarzeń historii Polski od wybuchu II wojny światowej po upadek komunizmu, pochodzących z nagrań archiwalnych. Uroczystości organizuje dzielnica Śródmieście wspólnie ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Warszawskiego Starego i Nowego Miasta. Na zlecenie urydu powstał także fabularyzowany film dokumentalnego pt. 13 sierpnia 1944, który można obejrzeć na stronie www.srodmiecie.art.pl. Honorowy patronat nad obchodami Dnia Pamięci Starówki objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.Program obchodów Dnia Pamięci Starówki 2013:Godz. 15:30 - Składanie wiązanek w miejscach pamięci narodowej na terenie Starego i Nowego Miasta (rozpoczęcie w pobliżu tablicy przy placu Zamkowym).Godz. 17:00 - Archikatedra Św. Jana Chrzciciela, uroczysta msza święta w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim. Godz. 18.30 - Uroczystość pod kamieniem w miejscu wybuchu czołgu-pułapki. Godz. 19:30 – 21.00 - Widowisko artystyczne "39/89 Zrozumieć Polskę" w wykonaniu L.U.C. Rostowskiego na placu Zamkowym.

WYBUCHOWI CZOŁGU-PUŁAPKI POŚWIĘCONE SĄ TEŻ SCENY KRĘCONEGO FILMU "MIASTO44":

PAP/ran/roody

Kręcą Miasto44 na Starym Mieście
TVN24