Przypominają o stanie wojennym

Warszawa

fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl/PAP/Grzegorz Jakubowski

ZOMO, koksowniki, transporter opancerzony SKOT i ogromny ekran, na którym wyświetlane jest przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego stanęły na "patelni" przed wejściem do stacji metra Centrum. Zabytkowe samochody policyjne można oglądać na placu Zamkowym, a wieczorem odbędzie się rekonstrukcja starć opozycjonistów i ZOMO. Fundacja Odpowiedzialności Obywatelskiej organizuje akcję "Młodzi Pamiętają" w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Pokazy historyczne przygotowała też dzielnica Białołęka.

Już od 6 rano wolontariusze w strojach ZOMO rozdają ulotki edukacyjne przy wejściu do stacji metra Centrum. W tym miejscu stanęły też koksowniki, transporter opancerzony SKOT oraz telebim, na którym są wyświetlane materiały archiwalne m. in. przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego oraz film, przygotowany przez Fundację. Happening potrwa do godziny 23:00.

O 10.00 zabytkowe pojazdy milicyjne przejechały z Bródna do centrum trasą: Staniewicka - Odrowąża - Rondo Żaba - Starzyńskiego - most Gdański - Międzyparkowa - Bonifraterska - Miodowa. Auta dojechały na plac Zamkowy. Tam budzą zainteresowanie przechodniów, zwłaszcza najmłodszych.

fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl

O 18.00 w tym samym miejscu rozpocznie się rekonstrukcja strać opozycjonistów z oddziałami ZOMO.

- Akcja ma na celu przypomnienie tragicznych wydarzeń stanu wojennego oraz pobudzenie do refleksji nad całym okresem PRL-u. Jest to szczególnie ważne wobec rosnącej nieznajomości historii najnowszej wśród młodego pokolenia - mówi Maciej Zaborowski z Fundacji Odpowiedzialności Obywatelskiej.

Będą legitymować w urzędzie

Do godziny 16 przed urzędem dzielnicy Białołęka stały koksowniki i wozy sprzed lat: SKOT - wóz opancerzony 8-kołowy i Star 266. Wchodzący do budynku byli legitymowani przez funkcjonariuszy, a w środku można było zobaczyć wystawę pamiątek po internowanych na Białołęce.

Od godziny 13 do 18 swe podwoje otworzył dla zwiedzających areszt śledczy przy ul. Ciupagi 1. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć Izbę Pamięci Internowanych i poświęconą im tablicę.

film TVN24

bf/mz