Przypominają o lekach, mają przycisk SOS. Opaski dla seniorów

Najnowsze

Prezentacja urządzenia 1/2Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Do 40 warszawskich seniorów w ramach pilotażowego programu trafiły pierwsze opaski monitorujące podstawowe funkcje życiowe. Wyposażone są w przycisk SOS, dzięki któremu w sytuacji zagrożenia można wezwać pomoc, mają też funkcję przypominającą o zażyciu leków.

Projekt Z@OPIEKOWANI jest realizowany przez miasto od maja we współpracy z siedmioma ośrodkami pomocy społecznej.

Pierwszy zestaw dla osób przebywających w domu

Pierwszy testowy zestaw do teleopieki, czyli systemu pozwalającego na szybką reakcję, gdy potrzebna jest nagła pomoc, trafił w czwartek do mieszkanki Woli. Łącznie w ramach pilotażu urządzenia będzie testować 40 warszawskich seniorów. Osoby w wieku 60+, które zgłosiły się do projektu, do 14 maja 2019 roku będą sprawdzały dwa różne zestawy urządzeń - dla niewychodzących z domu i dla osób aktywnych. Docelowo teleopieką w Warszawie ma zostać objętych 7 tysięcy seniorów i osób niepełnosprawnych. Wszystkie przejdą specjalne szkolenia oraz zostaną otoczone opieką wolontariuszy. Pierwszy z zestawów teleopieki jest przeznaczony dla osób niewychodzących z domu. Elektroniczna opaska oraz centralka telefoniczna jest wyposażona w przycisk SOS. Urządzenia umożliwiają również dwustronną komunikację z trzema wybranymi numerami telefonów, centrum teleopieki oraz Miejskim Centrum Kontaktu. Dostępna jest również funkcja przypominająca o potrzebie przyjęcia leków.

Drugi dla aktywnych seniorów

Drugi zestaw zaprojektowano dla osób aktywnych, które poruszają się samodzielnie. Składa się on z opaski z przyciskiem SOS, systemem GPS, detektorem upadku i funkcją przypominania o zażyciu leków. Urządzenie raz dziennie sprawdza także podstawowe funkcje życiowe, takie jak tętno i ciśnienie krwi. Opaska działa także podobnie jak telefon - pozwala na odbieranie połączeń i kontakt z centrum teleopieki. W skład zestawu wchodzi także tablet o wzmocnionej obudowie wyposażony w przycisk SOS i aplikacje przeznaczone dla seniorów. Jak przekonują twórcy urządzeń, zostały one zaprojektowane tak, aby być przyjazne dla seniorów. Jak zaznaczył dyrektor biura pomocy i projektów społecznych stołecznego ratusza Tomasz Pactwa, faza teoretyczna projektu nad systemem teleopieki zakończy się do końca roku. W przyszłym będzie zaś prowadzony "dialog techniczny, przygotowanie i końcówka dokumentacji technicznej". Właściwy system według zapowiedzi ratusza ma zostać wdrożony w roku 2019. - System będzie budowany dla 20 tysięcy osób, ale 7 tysięcy osób to są te, które są finansowane poprzez system pomocy społecznej. (...) Mamy już budżet dla całości mieszkańców - 26 milionów- powiedział Pactwa.

Pół miliona warszawiaków 60+

Jak poinformował stołeczny ratusz, w Warszawie mieszka blisko pół miliona osób w wieku 60+, co stanowi ponad 25 procent mieszkańców stolicy. Celem projektu jest kompleksowe wsparcie dla 40 niesamodzielnych mieszkańców w wieku 60+ oraz zwiększenie liczby miejsc, w których świadczone byłyby usługi opiekuńcze. W ramach działań prowadzona jest m.in. teleopieka nad osobami starszymi, uzupełniona wsparciem wolontariuszy, czy opracowanie indywidualnej ścieżki wsparcia uczestników. Projekt o wartości prawie 1 mln zł - w większości finansowany z funduszy Unii Europejskiej - ma potrwać do maja 2019 roku. Partnerem projektu jest stowarzyszenie Niepełnosprawni dla Środowiska EKON.

Zdjęcie na stronie głównej: PAP/Jakub Kamiński

PAP/kz