Przygotuj się na:

ZAMYKAJĄ ZAWROTKĘ NA POW

Znika tymczasowa zawrotka w miejscu, gdzie Południowa Obwodnica Warszawy łączy się z Puławską. Zmiany w organizacji ruchu czekają kierowców od poniedziałkowego wieczoru. Drogowcy wyjaśniają, że powodem ich wprowadzenia są prace zmierzające do połączenia funkcjonującej już trasy S2 z ursynowskim odcinkiem.

Przyjechał z Nigerii, walczył w powstaniu. Kamień ku czci "Alego"

Najnowsze

TVN24Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy

Obywatel Nigerii August Agbola O'Brown pseudonim "Ali" był najsłynniejszym czarnoskórym powstańcem. Pamiątkowy kamień ku jego czci stanął u zbiegu pasażu Wiecha i ulicy Chmielnej.

- August O'Brown to jedyny, z tego, co wiemy, czarnoskóry powstaniec, Nigeryjczyk z pochodzenia, który stał się warszawiakiem. Historia życiorysu - filmowa. Człowiek, który był perkusistą jazzowym, czasami pisały o nim warszawskie bulwarówki - powiedział w piątek podczas uroczystości odsłonięcia obelisku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- Podobno walczył w obronie Warszawy w 1939 roku, a na pewno walczył w Powstaniu Warszawskim - dodał.

Zwrócił uwagę, że "to też pokazuje, jaka była Warszawa". - Warszawa była zawsze otwarta, tolerancyjna. Przyjeżdżało tu bardzo wielu ciekawych ludzi. Dzisiaj jest podobnie. Dzisiaj Warszawa otwiera się na wszystkich, którzy chcą tutaj żyć. Jest miastem otwartym i tolerancyjnym. August O'Brown jest tego symbolem - podkreślił.

"Był Holender, był Serb"

Prezydent Warszawy przypomniał, że obok Polaków walczyli w Powstaniu Warszawskim Słowacy, Czesi, Gruzini, Francuzi i Brytyjczycy. - Był Holender, był Serb - także tych nacji, które czuły że warto walczyć o wolność ramię w ramię z Polakami, było całkiem sporo - ocenił.

- Bardzo się cieszę, że w imię tolerancji i uznawania każdego, kto staje ramię w ramię z Polakami, warszawiakami w walce o wolność; za kogoś kto zasługuje na wspomnienie i zasługuje na nasze ciepłe myśli (...), że dzisiaj możemy odsłonić ten kamień, odsłonić ten mały obelisk - powiedział Trzaskowski.

- Niech on się stanie symbolem otwartej, tolerancyjnej, uśmiechniętej Warszawy. Taka była zawsze. Taka była w międzywojniu i taka jest dzisiaj - i niech taka zawsze będzie - zakończył prezydent Warszawy.

Uczestniczący w uroczystości prezes Fundacji Ruchu "Wolność i Pokój" Jarema Dubiel przypomniał, że pomysł uhonorowania pamięci o "Alim" powstał 16 miesięcy temu. - To miejsce (...) ma przypominać wszystkim, że starą tradycją Polaków jest to, że każdy kto jest gotów przelać krew za ojczyznę, za tę ziemię, automatycznie nabywa prawa by stać się obywatelem, by stać się Polakiem, by stać się naszym bohaterem - mówił.

- Dlatego postanowiliśmy pokazać, że wszyscy uważamy, że niezależnie od koloru skóry liczy się serce, liczą się wartości, liczy się gotowość do tego, by własną krwią zaświadczyć o patriotyzmie - podkreślił Dubiel.

Do Polski przybył w 1922 roku

August Agbola O'Brown ps. "Ali", perkusista jazzowy pochodzący z Nigerii, był prawdopodobnie jedynym czarnoskórym uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Urodził się 22 lipca 1895 roku w Lagos. Do Polski przybył w 1922 roku i zamieszkał w Warszawie przy ulicy Złotej. Ożenił się z Polką, z którą miał dwóch synów - Ryszarda (ur. w 1928 r.) i Aleksandra (ur. w 1929 r.). Był dość znanym w kręgach artystycznych perkusistą jazzowym. Grywał w najlepszych warszawskich lokalach rozrywkowych.

W 1941 roku przystąpił do konspiracji i stał się żołnierzem Związku Walki Zbrojnej. W trakcie Powstania Warszawskiego walczył w Śródmieściu w batalionie "Iwo". Po wojnie jeszcze przez pewien czas mieszkał w Polsce, ale w połowie lat 50. wyjechał do Wielkiej Brytanii. Zmarł 8 września 1976 roku w Londynie.

Imię Agbola oznacza "doznać szczęścia", "być szczęśliwym".

Upamiętnienie "Alego" było inicjatywą Fundacji "Wolność i Pokój". Jak podkreśla na swojej stronie fundacja, Polska była dla niego ojczyzną z wyboru. "Z zachowanych wspomnień wynika, że Ali był szanowanym, lubianym i niezwykle życzliwym mieszkańcem Warszawy, a w chwili dramatycznej próby nie zawahał się wstąpić w szeregi wojska polskiego, aby walczyć o wolność swojej nowej ojczyzny" - napisano na stronie internetowej.

PAP/ab