Przygotowali zmiany w budżecie. Więcej na rozbudowę metra

Warszawa

Metro WarszawskieRozbudowa II linii może dostać dodatkowe dofinansowanie

- Projekt zmian w budżecie Warszawy przewiduje dodatkowe środki na budowę II linii metra, modernizację i budowę sali koncertowej dla orkiestry Sinfonia Varsovia oraz dofinansowanie szeregu programów poświęconych infrastrukturze społecznej - poinformował wiceprezydent Michał Olszewski

.

We wtorek prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zatwierdziła projekt zmian w budżecie miasta na lata 2018-2024. Podczas środowej konferencji, wiceprezydenci Michał Olszewski i Renata Kaznowska wyrazili nadzieję, że 14 czerwca, podczas sesji Rady Warszawy projekt ten zostanie rozpatrzony pozytywnie.

- To bardzo ważny projekt budżetu, bo proponowane w nim zmiany są największe od 2014 roku, między innymi z uwagi na skalę inwestycji - mówił Olszewski. Jak dodał, wśród propozycji zmian w projekcie są "cztery bardzo ważne bloki", na które miasto "chce przeznaczyć dodatkowe środki".

Najwięcej pieniędzy na metro

Inwestycja, która otrzyma najwięcej dodatkowych środków z budżetu, to dokończenie budowy II linii metra - 425 milionów złotych, na ostatni odcinek II linii na zachodzie Warszawy, czyli trzy stacje na Bemowie i stację techniczno-postojową Mory.

Modernizacja i budowa sali koncertowej dla orkiestry Sinfonia Varsovia otrzyma z budżetu 353,3 mln złotych. Jak podkreślił Michał Olszewski, "Sinfonia Varsovia jest największą dotychczasową inwestycją Warszawy w kulturę. To inwestycja nawet 2,5 razy większa, niż na przykład Muzeum Polin". - Będzie to najważniejsza instytucja kulturalna po praskiej stronie, nieodłącznie związana z rewitalizacją Pragi - dodał.

Na program rozwoju edukacji przeznaczone zostanie 213 mln złotych. - W toku prac nad strategią zweryfikowaliśmy kilka obszarów, gdzie muszą się pojawić nowe placówki edukacyjne - tłumaczył Michał Olszewski. Dodał jednocześnie, że "druga deklaracja to program rozwoju żłobków, na który przeznaczone ma być 200 milionów złotych".

Szkoły, drogi, pomoc społeczna

Stołeczne dzielnice dostaną więcej pieniędzy między innymi na modernizację szkół przy Mandarynki, Dembowskiego, Przytulnej, przebudowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Gastronomicznych przy Poznańskiej 6/8, a także na nowe szkoły, np. przy ulicy Anny German, Gilarskiej, Myśliborskiej.

W projekcie zmian w budżecie Warszawy przewidziane jest również: 131,7 mln złotych na program budowy i modernizacji dróg; 125 mln złotych na program polityki zdrowotnej; 86 mln złotych na program rozwoju infrastruktury miejskiej, 50 mln złotych na program rozwoju infrastruktury przyjaznej seniorom; 30 mln złotych na budowę domów pomocy społecznej, m.in. dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz 30 mln złotych na modernizację ośrodków wsparcia dziennego dla niepełnosprawnych.

Zmiany w budżecie miasta
Urząd Miasta

Drogi i infrastruktura miejska

- Program rozwoju dróg to bardzo ważny program. W ramach jego realizacji planujemy modernizację między innymi ulic Karczunkowskiej, Górczewskiej i Kondratowicza oraz ronda Dmowskiego - mówiła Renata Kaznowska.

Pieniądze przeznaczone na rozwój infrastruktury miejskiej dedykowane są - jak tłumaczył wiceprezydent Olszewski - zarówno projektom przestrzennym, centrom lokalnym - jak i dodatkowym działaniom w zakresie zieleni miejskiej. Środki finansowe mają zostać zaplanowane m.in. na I etap programu "Zielone ulice" oraz budowę parkingu P+R Warszawa Żerań.

Pieniądze przeznaczane dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami wynikają z "potrzeby budowania nowych obiektów sprzyjających infrastrukturze senioralnej oraz społecznej - centrów integracji, domów pomocy społecznej i ośrodków dziennego wsparcia" - podkreślił Olszewski.

Zmiany w budżecie miasta
Urząd Miasta

Projekt zmian w budżecie Warszawy nawiązuje do przyjętej w połowie maja przez Radę Warszawy strategii rozwoju stolicy #Warszawa2030. Strategia ta "ma podnosić jakość życia mieszkańców" i - jak tłumaczył wtedy wiceprezydent Olszewski - zakłada m.in. dalsze inwestycje w transport publiczny oraz tzw. małą architekturę, rozwój zieleni miejskiej, a także większą dostępność mieszkań komunalnych.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ Z KONFERENCJI PRASOWEJ DOTYCZĄCEJ ROZLICZANIA PODATKÓW W STOLICY:

Skarbnik miasta o rozliczeniachMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

PAP/kk/b