Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Przyciągały mieszkańców przez lata, teraz mogą wrócić

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plZachowane żabki przy centrum aktywności

To było jedno z ulubionych miejsc na Muranowie - fontanna z żabkami na tarasie przy dawnej alei Świerczewskiego. Wyrósł tam dyskont, ale oryginalne kamienne płazy mogą znów znaleźć się w jednym miejscu. W budżecie partycypacyjnym głosować można na projekt odnowienia fontanny, która znajduje się niedaleko.

Aleja "Solidarności" tuż obok wolskiego urzędu dzielnicy - teraz znajduje się tam sklep spożywczy. Jednak w czasach Polski Ludowej miejsce to przyciągało mieszkańców w inny sposób. Na tarasie, który znajdował się tuż przy budynku mieszkalnym, było gdzie usiąść i odpocząć. Klimatu tego miejsca dopełniała fontanna z kamiennymi żabami.

Stara fontanna

- Z moich informacji wynika, że powstała w drugiej połowie lat 50. I funkcjonowała tam przez blisko 50 lat. Starsi mieszkańcy Muranowa wspominają, że było to ich ulubione miejsce z dzieciństwa - mówi Rafał Kowalczyk, przedstawiciel mieszkańców zachodniej części Muranowa.

Razem postanowili reaktywować fontannę i znów zebrać wszystkie żabki w jednym miejscu. Oczywiście nie tam, gdzie obecnie jest sklep, bo to już niemożliwe. Za to niedaleko, w podwórkach muranowskiego osiedla pomiędzy aleją "Solidarności" a Nowolipiem znajduje się stara, zaniedbana fontanna.

I właśnie temu miejscu chcą przywrócić dawną świetność. Do tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego zgłosili projekt „Zwróćmy fontannę muranowskim żabkom”. Mała fontanna miałaby być wyremontowana, podświetlona, otoczona też donicami. A przede wszystkim wokół niej mają się pojawić cztery żaby.

Oryginalne żaby

- Oryginały się zachowały. Dwie są w dyskoncie przy alei "Solidarności", a pozostała dwójka obok Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie" przy ulicy Nowolipie 25b - wyjaśnia Kowalczyk.

Jego zdaniem po pracach mogłoby powstać miejsce przyciągające mieszkańców i turystów.

Urzędnicy wolskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami rozmawiał z przedstawicielami dyskontu i usłyszał, że nie będzie problemu z przekazaniem żabek. Przeniesione mogłyby być również te sprzed CAM.

Całkowity koszt projektu w budżecie partycypacyjnym to 230 tysięcy złotych. Głosować można do 30 czerwca.

Tak ma wyglądać fontanna | Rafał Kowalczyk @SOSdlaMuranowa
Ta fontanna ma zostać odnowiona | Rafał Kowalczyk @SOSdlaMuranowa
Ta fontanna ma zostać odnowiona | Rafał Kowalczyk @SOSdlaMuranowa
Ta fontanna ma zostać odnowiona | Rafał Kowalczyk @SOSdlaMuranowa
Zachowane żabki | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Zachowane żabki | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Zachowane żabki | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

ran/pm