Przy "okragłym stole" podyskutują o selekcji w klubach

Warszawa

| Fakty TVNTVN Warszawa

Na początku kwietnia w Ratuszu odbędzie się "okrągły stół" w sprawie selekcji w warszawskich klubach – zapowiedziała w programie "Miejski Reporter" pełnomocniczka prezydent miasta ds. równego traktowania.

- Na początku tygodnia wyślemy zaproszenia do właścicieli klubów nocnych oraz organizacji pozarządowych. Chcemy wszyscy się spotkać i porozmawiać o selekcji. Może uda się wypracować pewne zasady – powiedziała Karolina Malczyk-Rokicińska, pełnomocniczka prezydent Warszawy ds. równego traktowania.

Liczy się kolor skóry?

Inicjatywa z "okrągłym stołem" w sprawie selekcji to pokłosie badań przeprowadzonych w miniony weekend przez Instytut Spraw Publicznych. Do ośmiu klubów oddelegowano kilka osób – Afrykanów i Polaków. Do części lokali ci pierwsi nie zostali wpuszczeni i za każdym razem słyszeli: "tylko zaproszenia". Natomiast Polacy mogli wejść bez zaproszeń.

- Poprzez te badania chcieliśmy dowiedzieć się jakie są kryteria selekcji. Czy przypadkiem te kryteria nie dotyczą na przykład koloru skóry – mówi dr. Karolina Wysińska z Instytutu Spraw Publicznych.

Według pełnomocniczki, dyskusja to propozycja dla tych, którzy prowadzą klubu i dla tych, którzy chcą, aby Warszawa była przyjazna dla różnorodności i wielokulturowości.

bf/ec