Przygotuj się na:

ZMIANY NA GÓRCZEWSKIEJ

Od piątku, 15 października, budowniczowie metra rozpoczną odtwarzanie nawierzchni Górczewskiej przy skrzyżowaniu z Powstańców Śląskich. A to oznacza zmiany w ruchu.

Najnowsze

Przetrzebią roślinność nad Kanałem Żerańskim. Nawet 1400 drzew pod topór

Najnowsze

Planowana jest wycinka nawet tysięcy drzew
tvnwarszawa.plPlanowana jest wycinka nawet tysięcy drzew

Kiedy w Ogrodzie Krasińskich wycinano ponad 300 drzew, protestowali mieszkańcy. Plan usunięcia 26 przy Polu Mokotowskim też budzi sprzeciw. Tymczasem na Białołęce szykuje się wycinka nawet 1400 drzew, w tym cennych dębów. Wszystko po to, żeby Elektrociepłownia Żerań mogła wejść w XXI wiek - tłumaczy PGNiG.

Praca Elektrociepłowni Żerań oparta jest obecnie na węglu. To rozwiązanie mało ekologiczne, a przede wszystkim przestarzałe.

"Jak muzeum"

- Żerań ma 60 lat. W Europie Zachodniej takie zakłady są uważane niemal za obiekty muzealne. Przebudowujemy elektrociepłownię i zastępujemy stare, niskosprawne i wyeksploatowane urządzenia wytwórcze, by dostosować zakład do zaostrzonych dyrektyw unijnych, które mówią o ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza - wyjaśnia Dorota Kraskowska, rzeczniczka PGNiG Termika.

"Rozwiązanie bardziej ekologiczne"

Na Żeraniu ma zostać ograniczona produkcja ciepła oparta na węglu. Powstanie nowy blok gazowo-parowy. - Takie rozwiązanie jest bardziej ekologiczne. Dzięki temu emisje zanieczyszczeń zmniejszą się średnio o połowę - wyjaśnia rzeczniczka.

Potrzebny jest jednak do tego gazociąg. Będzie przyłączony do systemu gazociągów przesyłowych w Rembelszczyźnie, a następnie przebiegał przez Białołękę - wzdłuż Kanału Żerańskiego. Jak zapewnia PGNiG Termika, w całości ma być poprowadzony pod ziemią.

Inwestycja wiąże się z wycinką drzew nad Kanałem Żerańskim. - Przewiduje się, że to będzie ponad 1000 drzew i krzewów. Dokładna liczba jest przedmiotem szczegółowych analiz. Konieczna wycinka będzie przeprowadzona tylko na trasie gazociągu, ograniczymy ją do minimum - zapewnia Kraskowska.

Wytną dęby szypułkowe?

Inwestor zwrócił się już w tej sprawie do urzędu dzielnicy Białołęka. - Mamy ze strony inwestora wniosek o wyrażenie zgody właścicielskiej na to, żeby mógł się w ogóle ubiegać o wycinkę drzew - mówi nam Piotr Jaworski, burmistrz Białołęki.

Inwestycja ma być prowadzona raz po jednej, raz po drugiej stronie Kanału Żerańskiego. Obecnie jest tam ścieżka spacerowa, z tych terenów korzystają też wędkarze. - Prace mają być prowadzone głównie po stronie północnej, mniej uczęszczanej przez mieszkańców - zaznacza Jaworski. Według szacunków dzielnicy pod topór poszłoby od 1,2 do 1,4 tys. drzew.

- Większość to topole włoskie, które nie mają przyrodniczego znaczenia i dożywają swojego wieku, ale około 50 to dęby szypułkowe, które są wartościowe - podaje Jaworski. - Dlatego będą konsultował plan wycinki z pełnomocnik miasta ds. zieleni. Będziemy chcieli w tej sprawie jeszcze rozmawiać z inwestorem - zapewnia burmistrz.

Wytną jedne drzewa, mają posadzić kolejne

Burmistrz zaznacza: jeżeli dojdzie do wycinki, to inwestor będzie musiał przedstawić plan zastępczych nasadzeń.

- Wtedy trzeba będzie ustalić, jakie to będą drzewa i gdzie mają się pojawić. Później inwestor ma obowiązek przez trzy lata dbać o to, żeby się przyjęły - zapewnia burmistrz. PGNiG Termika już obiecuje, że w zamian za wycięte drzewa, posadzi inne, w miejscach wskazanych przez urząd. - Będziemy postępować dokładnie według tych wytycznych - informuje rzeczniczka PGNiG Termika. Według planów firmy budowa gazociągu na Żeraniu ma rozpocząć się w 2016 roku, a zakończyć w 2018.

"Milion drzew dla Warszawy"

Tymczasem w czwartek radni, w obawie, że drzew w stolicy będzie ubywać w związku z różnymi inwestycjami, zaapelowali do prezydent Warszawy o stworzenie kompleksowego programu nasadzeń "Milion drzew dla Warszawy".

- Myśląc o przyszłości, należy zadbać o to, aby nasadzenia służyły jako dojrzałe drzewa przyszłym pokoleniom - czytamy w stanowisku, które przyjęto jednogłośnie. ran/lulu

Pozostałe wiadomości