Przetestuj fotoradar, zobacz, jak zarządają ruchem

Warszawa

| Konkret24; zdjęcie: 13on/Unsplashfot

Dziś możesz sprawdzić działanie fotoradaru, zobaczyć symulator dachowania albo zajrzeć do centrum zarządzania ruchem na drogach krajowych. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają w niedzielę w centrum w ramach szlaku bezpieczeństwa.

Między ulicami Marszałkowską, Elektoralną, Żelazną i Alejami Jerozolimskimi rozlokowanych zostanie kilkadziesiąt punktów, w których warszawiacy będą mogli wziąć udział w drogowych eksperymentach.

Fotoradar do dyspozycji

Będzie można samodzielnie namierzyć kierowców fotoradarem, przejść kurs udzielania pierwszej pomocy czy sprawdzić, co dzieje się z ludzkim ciałem podczas dachowania. Można też będzie zwiedzić centrum zarządzania ruchem na drogach krajowych, które codziennie przez 24 godziny na dobę monitoruje ruch pojazdów w całym kraju, przetwarza informacje o wypadkach i analizuje warunki atmosferyczne. Dla dzieci przygotowano specjalne atrakcje w parkach i na placach zabaw.

Jak znaleźć punkty z atrakcjami?

Wystarczy spacerować w niedzielę przez centrum Warszawy, by natknąć się na jeden z nich. W każdym punkcie otrzymamy mapę, która poprowadzi nas dalej. – W naszym eksperymencie wykorzystujemy przestrzeń miejską, by bezpieczeństwem drogowym zainteresować każdego przechodnia – tłumaczy Andrzej Maciejewski, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. – Będziemy tego dnia na chodnikach, skwerach, parkach i parkingach w samym centrum Warszawy. Nie będzie nas trudno znaleźć – dodaje.

Kolejność odwiedzania punktów jest dowolna. Start o godz. 10.00. Impreza będzie trwała do 16.00.

Weekend bez ofiar

Niedzielna akcja to element Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa "Weekend bez ofiar", organizowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Celem przedsięwzięcia jest zminimalizowanie liczby wypadków drogowych, zwłaszcza w pierwszy wakacyjny weekend 24-26 czerwca 2011 r.

Możesz śledzić też fanpage Weekendu Bez Ofiar 2011

mz