Przetarg na odbiór śmieci poprawiony. Najważniejsza cena

Warszawa

TVN24Przetarg na śmieci został poprawiony

Są nowe warunki przetargu na wywóz śmieci w Warszawie. Najważniejszym kryterium wyboru firmy, która je odbierze, będzie cena.

- Kontynuujemy przetarg, uzupełniliśmy jego warunki o uwagi Krajowej Izby Odwoławczej. Rzeczywiście głównym kryterium przy wyborze oferty będzie cena. Ale rozdzielamy ją na dwa: cenę za odbiór odpadów od mieszkańców i ich zagospodarowanie. Chcemy żeby było zgodzie z ekologią i prawem – powiedziała tvnwarszawa.pl Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Firm mają czas na złożenie swoich ofert do 19 sierpnia.

Poprzedni przetarg zaskarżony

Zmiana przetargu ma związek w decyzją Krajowej Izby Odwoławczej, która nakazała poprawić przetarg.

Jeden z najważniejszych zarzutów KIO dotyczył zapisu, zgodnie z którym wykonawcy mieli się wykazać konkretną instalacją regionalną do odbioru odpadów o określonych mocach. To preferowało konkretnego wykonawcę - należącą do miasta firmę MPO. Izba to potwierdziła w swoim orzeczeniu.

Plan awaryjny

W Warszawie od 1 lipca obowiązuje tzw. system pomostowy. Śmieci od właścicieli nieruchomości odbierają firmy, które robiły to przed rewolucją śmieciową. Mieszkańcy nie będą musieli się z nimi rozliczać, ponieważ na podstawie umów z przedsiębiorcami zrobi to za nich miasto.

Za segregowane śmieci w blokach i kamienicach - jeżeli lokal zamieszkuje jedna osoba - trzeba zapłacić 10 zł, jeśli dwie - 19 zł, trzy - 28 zł, a cztery i więcej - 37 zł. W przypadku domków jednorodzinnych, w których zamieszkuje jedna osoba, opłata ta wynosi 30 zł, dla dwóch osób - 45 zł, a trzech i więcej - 60 zł.

Za śmieci niesegregowane w lokalach zamieszkałych przez jedną osobę opłata wynosi 12 zł kiedy mieszkają tam 2 osoby - 23 zł, przy 3 - 34 zł, a 4 i więcej - 45 zł. W domkach jednorodzinnych opłaty przy jednej osobie to 40 zł, 2 osobach - 55 zł, trzech i więcej - 70 zł. W budynku jednorodzinnym, w którym wyodrębniono dwa lokale mieszkalne, za śmieci segregowane płacimy: 15 zł za gospodarstwo jednoosobowe, 23 zł za dwuosobowe, 30 zł przy trzech i więcej osobach. W przypadku nieposegregowanych śmieci będzie to odpowiednio: 20 zł, 28 zł i 35 zł.

Prezydent o odbieraniu śmieci
Gronkiewicz-Waltz / facebook

bf//ec