Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Przesuwają przystanek na 11 Listopada. "Bezsensownie wycięto drzewa"

Najnowsze

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plWycięte drzewa przy ul

"Tramwaje Warszawskie przeprowadziły wycinkę drzew na ulicy 11 Listopada, pod przystanek, który ma powstać w innym miejscu" – zaalarmował tvnwarszawa.pl internauta. Prace są związane z remontem torowiska.

Jak zaalarmował nasz czytelnik, Tomasz Giller (inicjatywa Targowa dla Ludzi), do wycinki doszło w ostatni piątek. "Około godziny 8 rano, przeprowadzono wycinkę, tylko częściowo skuteczną dzięki zdecydowanej reakcji mieszkańców i przytomności umysłu personelu wycinającego" – relacjonuje.

Przeniosą przystanek?

I dodaje, że ogołocono z gałęzi stary klon przed domem znajdującym się pod adresem Stalowa 1 oraz ścięto klon przy 11 Listopada, na wysokości ulicy Konopackiej.

"Niestety drwale przenieśli się wtedy z wycinką na drzewa w innych lokalizacjach. W sumie bezsensownie wycięto 3 drzewa i znacznie okaleczono 2" – przekonuje Tomasz w liście do redakcji. Podkreśla również, że prace miały związek z planowanym przesunięciem przystanku. Okoliczna wspólnota mieszkaniowa pod koniec sierpnia apelowała jednak, by tego nie robić. "26 sierpnia przesłaliśmy do TW pismo z wnioskiem o nieprzenoszenie przystanku z dotychczasowego miejsca (11 Listopada 14) za skrzyżowanie powołując się m.in. na fakt, że w miejscu nowo planowanego przystanku rosną duże, stare drzewa" – zaznacza Tomasz. Jak przekonuje, po informacji Jacek Grunt-Mejer, który z ramienia urzędu miasta zajmuje się programem rewitalizacji Pragi, zapewnił, że zrezygnowano z przeniesienia przystanku i wycinki drzew. A jednak w piątek na 11 Listopada pojawiła się ekipa z piłami.

"Prace na podstawie pozwolenia"

O sytuację zapytaliśmy Tramwaje Warszawskie. Jak zaznacza rzecznik TW, wykonawca wyciął na ul. 11 listopada przy skrzyżowaniu ul. Stalową 1 jedno drzewo. - W przypadku kolejnego drzewa została tylko przycięta jego korona - zaznacza Michał Powałka. - Prace przy wycięciu drzewa odbywały się na podstawie pozwolenia na wycięcie drzew wydanego przez Urząd m. st. Warszawy dla Dzielnicy Praga Północ - dodaje.

W ostatnich dniach pojawił się pomysł na zmianę lokalizacji przystanku autobusowego "Inżynierska 02" i zachowanie trzech drzew rosnących w pobliżu planowanego przystanku. - Spółka przychyliła się do tego pomysłu i wstrzymała wycinkę drzew dzięki czemu zachowane zostaną kolejne drzewa - podkreśla rzecznik.

Spółka planuje za każde wycięte drzewo posadzić kolejne drzewo na terenie dzielnicy Pragi Północ wg. zatwierdzonego projektu nasadzeń przez urząd dzielnicy i Zarząd Oczyszczania Miasta.

- Drzewo, które zostało wycięte to robinia akacjowa, które miało kilkanaście lat. Drzewo to miało w obwodzie 20 cm. Robinia akacjowa to gatunek inwazyjny który powoduje zmiany siedliskowe i jest to to też roślina niewielkich gabarytów. Nasza Spółka w porozumieniu z ZOM planuje posadzić dodatkowe drzewa (spoza planu nasadzeń) o dużej wartości przyrodniczej np. platany lub lipy. Miejsce lokalizacji tych drzew zostanie uzgodnione z władzami miasta - twierdzi Powałka..

ran/r