Przestaną solić ulice zimą? Dzielnice pytają mieszkańców

Warszawa

ZOM, tvnwarszawa.plZrezygnować z solenia

Władze Żoliborza i Śródmieścia pytają mieszkańców, czy sypać sól i środki chemiczne na ulice. Urzędnicy chcą, by metody odśnieżania były bardziej skuteczne i ekologiczne.

W ubiegłym roku na ul. Czarnieckiego przeprowadzono akcję pilotażową - nie było solenia, a jedynie płużenie. W powszechnej opinii akcja ta zakończyła się powodzeniem, dlatego urzędnicy zastanawiają się, czy nie zaniechać solenia na całym Żoliborzu.

Osiedle bez soli

Na razie zakaz obejmuje część dzielnicy. - Zarząd dzielnicy Żoliborz postanowił zawiesić stosowanie środków chemicznych w trakcie zimy na jezdniach ulic gminnych zlokalizowanych na terenie Żoliborza Oficerskiego. Postanowienie to obowiązuje do czasu rozstrzygnięcia prowadzonych obecnie konsultacji społecznych "czy sypać sól na ulice Żoliborza" – poinformował Andrzej Kawka rzecznik dzielnicy Żoliborz.

Ankietę dotyczącą sypania soli można wypełnić na stronie o konsultacjach, albo wypełniając papierową ankietę i wrzucając ją do specjalnych urn. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY. Zgłosić swoje uwagi i opinie można również mailem na adres konsultacje@zoliborz.org.pl.Konsultacje trwają do końca grudnia.

Przyniesie oszczędności?

Nad rezygnacją z solenia ulic zastanawiają się też władze Śródmieścia. Tam również urzędnicy ogłosili konsultacje społeczne w tej sprawie. Dotychczas śnieg z ulic Śródmieścia usuwany był metodą płużenia, szuflowania i sypania solą. "Można jednak inaczej, czyli tylko płużyć" - przekonują urzędnicy i pytają, która metoda jest lepsza: "bez użycia soli" czy "z użyciem soli"?

Ankieta dotyczy śródmiejskich jezdni, chodników i stref płatnego parkowania niestrzeżonego, administrowanych przez Zarząd Terenów Publicznych. Łączna powierzchnia terenów do odśnieżania wynosi 8320 arów. Rezygnacja z ich posypywania pozwoliłaby dzielnicy na zaoszczędzenie ok. 665 tys zł. Urzędnicy zastrzegają, że rezygnacja z posypywania dróg solą może znacznie zwiększyć ich śliskość.

Ankieta będzie dostępna na stronie internetowej dzielnicy do 31 grudnia 2013, a jej wyniki mają być podane na początku stycznia 2014 r. WEŹ UDZIAŁ W ANKIECIE.

TAK WYGLĄDAŁA ŚNIEŻYCA W GRUDNIU TEGO ROKU:

lata/ran

Śnieżyca na ul. Sobieskiego
Katarzyna