Prześluga: Ja tu jeszcze wrócę

Warszawa

fot. beznaswy.blox.pl

- Zdjęto ze mnie imperatyw dbałości o wizerunek ministra Nowaka. Dziś mogę uczestniczyć jedynie w debacie publicznej i zamierzam z tego prawa skwapliwie korzystać - mówi odwołany w czwartek z zarządu PKP SA Jacek Prześluga i zapowiada, że jeszcze wróci do pracy w PKP.

Z notki opublikowanej przez Jacka Prześlugę na dworzecpolski.pl wynika, że wiceminister Andrzej Massel w obecności prezes zarządu PKP SA Marii Wasiak podziękował mu za "pasję i zaangażowanie", a następnie poinformował o odwołaniu.

- Usłyszałem, że powody mojego odwołania ulokowane są w sferze polityki, a nie bezpośredniej, merytorycznej oceny mojej pracy. Przyjmuję tę decyzję z pokorą - mówi Prześluga.

Jak Nowak Prześludze, tak Prześluga Nowakowi?

Na stronie Prześluga napisał również: - Dziękuję także za to, że zwal­ni­a­jąc ze stanowiska, min­is­ter uwal­nia mnie z obow­iązku mil­czenia o sprawach niewygod­nych.

Jakie sprawy ma na myśli były już prezes PKP?

Prześluga odpowiada: - Jeżeli Sławomir Nowak stosuje w ocenie moich działań kryteria polityczne, to i ja zamierzam je - już od dziś - stosować w odniesieniu do jego przedsięwzięć - komentuje Jacek Prześluga i wymienia przykłady działań ministra, które "winny takim ocenom podlegać":

- Długotrwała zwłoka, brak decyzji, czy choćby zalążków ostatecznego stanowiska w kwestii prywatyzacji PKP Cargo, kuriozalnie arbitralne, niepoparte ekonomiczną analizą i sprzeczne z uchwałami rządu rozstrzygnięcia w sprawie kolei dużych prędkości, wstępne projekty ustawowego wciśnięcia dworców samorządom - to tylko pierwsze z brzegu przykłady działań ministra - mówi Prześluga i zapowiada, że jeszcze kiedyś wróci do PKP, żeby zrobić więcej dobrych rzeczy.

- Wiem, co należy naprawić. Na razie łudzę się, że to, czego nie udało się zmienić od wewnątrz, może uda się przekształcić od zewnątrz - powiedział Prześluga. Odmówił jednak odpowiedzi na pytanie, czy to znaczy, że zamierza zostać politykiem.

Oddadzą 19 wyremontowanych dworców

Jacek Przesluga odpowiadał za remonty PKP w całej Polsce. W styczniu oddanych do użytku będzie 19 remonotowanych dworców m.in. w Działdowie, Łańcucie, Terespolu, Modlinie. 30 grudnia oddano do użytku został dworzec w Elblągu już bez obecności Prześlugi.

Były członek zarządu PKP SA w stolicy przyczynił się także do remontu Dworca Centralnego, Dworca Warszawa Wschodnia i Warszawa Stadion. Te dwa ostatnie będą oddane do użytku na wiosnę przed Euro 2012.

W ostatnich tygodniach kontrowersje wzbudziła gigantyczna reklama firmy odzieżowej, która zasłoniła bardzo dużą część elewacji wyremontowanego Dworca Centralnego. Jacek Prześluga bardzo zdecydowanie bronił pomysłu, by w ten sposób dworce zarabiały na swoje utrzymanie i przypominał, że alternatywą jest tzw. opłata dworcowa, którą bezskutecznie lasnował od dłuższego czasu.

band/roody