Przygotuj się na:

TOPIEL ZAMKNIĘTA

Stołeczny ratusz poinformował w komunikacie, że od soboty do wtorku na ulicy Topiel na Powiślu będą prowadzone prace ciepłownicze. Znaczny fragment ulicy zostanie wyłączony z ruchu.

Najnowsze

Przesiądź się do pociągu w Wawrze

Najnowsze

Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.plOtwarcie parkingu w Wawrze

133 miejsca na parkingu w Wawrze i kolejne 100 na terenie dawnej fabryki FSO – Zarząd Transportu Miejskiego właśnie otworzył dwa nowe parkingi przesiadkowe. W przygotowaniu są kolejne.

Jednopoziomowy parking w Wawrze postał tuż przy stacji PKP. Posiadacze biletów ZTM będą mogli za darmo zostawić tu swoje auto i przesiąść się np. do pociągów SKM, albo Kolei Mazowieckich. Podróż koleją do centrum zajmie około 21 minut (ten sam dystans samochodem w godzinach szczytu może zająć nawet godzinę).

Mogą się na nim zmieścić 133 auta i 144 rowery. Ale w poniedziałek zaparkowało na nim zaledwie kilka aut. – Spokojnie, kierowcy muszą się przyzwyczaić. Tak samo było w z parkingiem w Aninie (udostępniony kierowcom ponad 2 lata temu - red.), gdzie najpierw zostawiało swoje auta kilku kierowców, dziś jest zapełniony w 90 procentach – uspokaja Andrzej Franków z ZTM.

Szybciej do centrum

Parking w Wawrze jest jednym z ośmiu finansowanych w połowie przez Unię Europejską (z 91 mln zł UE dołożyła 44 mln). Ale w ramach systemu parkuj i jedź powstają również parkingi finansowane w całości z budżetu miasta. Tak jest w przypadku P+R Jagiellońska, gdzie od dziś kierowcy mają do dyspozycji sto miejsc postojowych. Lada moment – 1 lutego ma być otwarty kolejny, przy metrze Imielin. Tu kierowcy będą mogli pozostawić auto na jednym z czterech poziomów parkingu Multikina (w sumie 236 miejsc do dyspozycji).

Falenica nie może ruszyć

Na otwarciu P+R Wawer pojawiła się prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. – W ciągu czterech lat udało nam się oddać prawie cztery tysiące miejsc parkingowych w systemie "parkuj i jedź". Myślę, że to dużo – cieszyła się prezydent miasta.

Niestety, nie wszystko udaje się tak, jakby tego chciał ratusz. Budowa bardzo potrzebnego w tej części miasta parkingu w Falenicy wciąż nie może ruszyć. Decyzja lokalizacyjna została zaskarżona przez mieszkańców do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. ZTM odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i wciąż czeka na rozstrzygnięcie.

Parking na Euro 2012

Tymczasem wielkimi krokami zbliża się turniej Euro 2012, na który miasto musi przygotować dodatkowe miejsca parkingowe. Już wiadomo, że największy, bo zdolny pomieścić aż 7 tysięcy aut parking, zostanie zlokalizowany na terenie dawnej fabryki FSO, tuż obok otwieranego dziś P+R. Ma być czynny przez cały czerwiec.

mjc