Przerwa na papierosa? Urzędnicy odpracują albo obetną im pensję

Warszawa

sxc.huKoniec płatnych przerw na papierosa

Pracownicy urzędu marszałkowskiego, którzy palą papierosy, muszą zadeklarować ile czasu spędzają na paleniu. Sami mają także zdecydować, czy chcą ten czas odpracować czy dostać mniejszą pensję.

Nowe zasady obowiązują w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego. Jak wyjaśnia Marta Milewska, rzecznik urzędu, wszystko w związku ze zmianami w kodeksie pracy.

- Od pierwszego stycznia zmienił się kodeks pracy i wszystkie wyjścia prywatne muszą być uwzględniane – tłumaczy. - Przepisy nie przewidują wypłaty wynagrodzenia za czas, który nie jest przeznaczony na pracę tylko na palenie. Oczywiście każdy ma także z godnie z kodeksem pracy 15 minut przerwy – dodaje.

Jak argumentuje, to podatnicy płacą urzędnikom za pracę i trudno, żeby sponsorowali im przerwy.

Od pół do godziny

Pracownicy urzędu musieli zatem złożyć stosowne deklaracje. - Przekazaliśmy pracownikom prośbę o zgłoszenie, jeżeli palą, i zadeklarowanie w jakiej formie chcą rozliczać czas przeznaczony na czynności prywatne. Wolą go odpracować, czy żeby zostało to potrącone z pensji – mówi Milewska.

Jak dodaje, na razie złożyło je kilkanaście osób. – Wszystkie osoby chcą czas na palenie odpracować. Zadeklarowali od pół godziny do godziny dziennie – dodaje i zastrzega, że nie chodzi o ograniczanie niczyjej wolności.

Jak podkreśla, za takim rozwiązaniem opowiedzieli się też sami urzędnicy. - Oczywiście ci niepalący. Docierały do nas sygnały, że przerwy na papierosa są niesprawiedliwe, bo niepalący pracują dłużej – wyjaśnia rzeczniczka.

W ratuszu bez deklaracji

Podobnych deklaracji nie musieli wypełniać pracownicy urzędu miasta. - Zgodnie z kodeksem pracy, każdy pracownik ma 15 minut przerwy i może sobie ją wykorzystać jak chce. Ci, którzy przekraczają te 15 minut – i nie chodzi tylko o palenie, ale o wszystkie prywatne sprawy– odpracowują ten czas. Dbają o to ich przełożeni - opowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Materiał Pauliny Chacińskiej z programu "Polska i Świat":

Materiał z programu "Polska i Świat"
TVN24

wp/par