Przepisy drogowe najczęściej łamią dyplomaci z Ukrainy, Rosji i Kuwejtu

Warszawa

Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.plZbigniew Kąkol o dyplomatach łamiących przepisy ruchu drogowego

660 razy warszawskie fotoradary zarejestrowały w ubiegłym roku samochody dyplomatów popełniających wykroczenie. Najczęściej przepisy łamali pracownicy ambasady Ukrainy. Tuż za nimi uplasowali się dyplomaci z Rosji i Kuweju. Droga do ich ukarania jest długa. - Czują się bezkarnie – rozkłada ręce straż miejska.

Z podsumowania straży miejskiej wynika, że wśród aut samochodów korpusu dyplomatycznego najczęściej łamali przepisy ci z flagą Ukrainy – 66 razy. 62-krotnie fotoradary nagrały popełniających wykroczenia pracowników ambasady Rosji. Trzecie miejsce w tej niechlubnej klasyfikacji zajęli dyplomaci z Kuwejtu (54 przekroczeń przepisów).

Dalej na tej niechlubnej liście znaleźli się przedstawiciele Wietnamu (42), Arabii Saudyjskiej (34), Libii (25), USA (24), Iraku (21), Węgier (18), Kazachstanu i Iranu (po 18).

Będą zmiany w prawie?

- Okazuje się, że dyplomaci nie są rozliczani w Polsce, jak w krajach zachodnich. Przepisy prawne, które w naszym kraju funkcjonują nie dają bezpośredniej możliwości organowi, który ujawnił wykroczenie, nałożenie grzywny w postaci mandatu. Musimy się tu posiłkować współpracą z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Sprawiedliwości. Droga do wyciągnięcia konsekwencji wobec dyplomatów jest dłuższa i wymaga natury dyplomatycznej – tłumaczył Zbigniew Kąkol, zastępca naczelnika warszawskiej straży miejskiej podczas konferencji podsumowującej rok na stołecznych drogach.

Kąkol przyznał, że ułomność przepisów sprawia, że dyplomaci mogą czuć się bezkarni. Jedyna nadzieja w zmianie prawa. - Wiem, że są przygotowywane zmiany legislacyjne, które niebawem mają wejść w życie – dodał zastępca naczelnika.

Kierowcy z immunitetem

Dobrze na tle dyplomatów wypadają pracownicy wymiaru sprawiedliwości i parlamentarzyści, których również chroni immunitet. Sędziów łamiących przepisy fotoradary rejestrowały 40 razy, prokuratorzy 35, a parlamentarzystów zaledwie 12. b/ec

Zestawienie placówek dyplomatycznych, których przedstawiciele naruszają przepisy ruchu drogowego
Straż Miejska / tvnwarszawa.pl
Zestawienie placówek dyplomatycznych, których przedstawiciele naruszają przepisy ruchu drogowego
Straż Miejska / tvnwarszawa.pl
Kierowcy z immunitetem
straż miejska