Przenoszą pomnik katyński

Najnowsze

fot. Tomasz Zieliński /Tvnwarszawa.plPrzenoszą pomnik

Pomnik katyński, który stał u wylotu ulicy Senatorskiej na plac Zamkowy, zdemontowano i przewieziono do pracowni konserwatorskiej. W marcu powróci w nieco inne miejsce, pomimo protestów młodzieżówki PiS.

Demontaż obelisku upamiętniającego ofiary zbrodni katyńskiej rozpoczął się w poniedziałek przed południem. - Najpierw zdemontowano tablicę, następnie odkuto głaz z betonowej podstawy - relacjonuje Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl. Później kamień oplotły ogromne liny, został podniesiony przez dźwig, a następnie przeniesiony na ciężarówkę.

Wróci w marcu

"Został przewieziony do pracowni w celu wykonania zabiegów konserwatorskich. Montaż kamienia na nowej lokalizacji nastąpi do końca marca 2012 r." - czytamy na stronie Zarządu Terenów Publicznych, który za operację odpowiada.

Zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa pomnik-kamień będzie usytuowany w bliskim otoczeniu pl. Zamkowego.

"Powinien stać w sercu Polski"

Na początku stycznia przeciwko przenosinom pomnika protestowało Forum Młodych PiS. Obecny wtedy na briefingu prof. Józef Szaniawski powiedział, że "kilkadziesiąt metrów" ma, w przypadku pomnika upamiętniającego ofiary Katynia, duże znaczenie. Według niego, obelisk powinien się znajdować w sercu Polski, czyli na pl. Zamkowym.

Według Ratusza obelisk musi zostać przeniesiony, bo znajdował się na działce, która ma być zwrócona spadkobiercom.

Głaz poświęcony zamordowanym oficerom

Pomnik ofiar Katynia i innych miejsc kaźni polskich oficerów w ZSRR ma formę głazu z pamiątkową tablicą. Ufundowały go m.in. Polonia amerykańska, Liga Republikańska oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. 6 maja 1998 r. pomnik odsłonił płk Ryszard Kukliński, który był jednym z jego fundatorów.

ran//ec