Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Przeniosą pomnik katyński

Najnowsze

fot

- Komitet Katyński i stołeczny ratusz doszły do porozumienia co do miejsca, w jakie będzie przeniesiony obelisk upamiętniający ofiary Katynia - informuje w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych. Na razie głaz znajduje się na działce, która do końca lutego zostanie zwrócona spadkobiercom.

Pomnik stoi u wlotu ul. Senatorskiej na pl. Zamkowy. Początkowo urzędnicy planowali go przesunąć o kilkadziesiąt metrów w głąb ulicy Podwale, ostatecznie zdecydowano, że stanie bliżej placu Zamkowego. - Będzie przeniesiony vis a vis obecenj lokalizacji - precyzuje Kaznowska. Aby dokonać przenosin, ZTP musi jeszcze uzyskać zgodę konserwatora zabytków.

"Pomnik powinien stać w sercu Polski"

W ubiegłą sobotę przeciwko przenosinom pomnika protestrowało Forum Młodych PiS. Obecny na briefingu Forum prof. Józef Szaniawski powiedział, że "kilkadziesiąt metrów" ma w przypadku pomnika upamiętniającego ofiary Katynia duże znaczenie. Według niego, obelisk powinien się znajdować w sercu Polski czyli na pl. Zamkowym.

Głaz poświęcony zamordowanym oficerom

Pomnik ofiar Katynia i innych miejsc kaźni polskich oficerów w ZSRR to głaz z pamiątkową tablicą. Ufundowała go m.in. Polonia amerykańska, Liga Republikańska oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. 6 maja 1998 r. pomnik odsłonił płk Ryszard Kukliński, który był jednym z jego fundatorów.