"Przenieśmy Emilię na Pole Mokotowskie"

Emilia powinna trafić na Pole Mokotowskie?Jan Smaga / MSN

- Emilię trzeba starannie rozebrać i te części przenieść na wybrane miejsce na Polu Mokotowskim. By tam ją ponownie zmontować – proponują członkowie grupy M20, która zajmuje się przestrzenią miejską. Władze Ochoty, w granicach której wskazany teren leży, nie mówią "nie", ale przypominają, że mają własny pomysł na pawilon.

Problemy z pawilonem przy ul. Emilii Plater nie ustają. Budynek najpierw został wpisany do ewidencji zabytków, później z niej sreślony. W jego miejsce inwestor, czyli firma Griffin Investments, chce postawić wysoki na 160 metrów budynek, w parterze którego znalazłoby się Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

"Rozebrać i zmontować"

A co z samym pawilonem? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi grupa M20 skupiająca warszawiaków, którzy chcą podnosić atrakcyjność życia w mieście. Wśród swoich celów wymieniają udostępnianie przyziemi budynków mieszkańcom, prace nad powstającymi planami zagospodarowania i dbałość o estetykę stolicy.

Teraz przedstawiają pomysł na Emilię. "Emilię trzeba starannie rozebrać i te części przenieść na wybrane miejsce na Polu Mokotowskim. By tam ją ponownie zmontować. Zaletą tego pomysłu jest to, że pozwala on zachować budynek, który inaczej zostałby po prostu wyburzony, oraz umożliwia spółce Griffin zrealizowanie nowej inwestycji w jego dotychczasowym miejscu" - piszą na swoim profilu na tvnwarszawa.pl przedstawiciele grupy.

"Żywe Muzeum Modernizmu"

Przekonują, że w nowej lokalizacji budynek "złapie oddech". Chcieliby, żeby pojawił się w części uwolnionej od bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. "Proponujemy stworzenie na tym obszarze Żywego Muzeum Warszawskiego Modernizmu" – pisze Grupa M20.

Twierdzą, że doktryna konserwatorska dopuszcza przeniesienie budynków. - "Słynny Pawilon Niemiecki van der Rohe w Barcelonie nie tylko nie stoi w miejscu, w którym go pierwotnie zbudowano, ale nawet nie ma chociaż jednego autentycznego elementu. Jest kopią wykonaną od zera po kilkudziesięciu latach od wyburzenia oryginału. A jednak nikt się nie oburza i nie szermuje doktryną o "nietworzeniu sztucznych zabytków", a nawet jest on uważany za pomnik światowej architektury i odwiedzają go miliony ludzi. Stał się ikoną" – czytamy na profilu M20.

"Poza tym istnieje już swego rodzaju warszawska tradycja. Przecież Pałac Lubomirskich, kościół Narodzenia NMP w Al. Solidarności i Rogatki Kubickiego przy ul. Zamojskiego też stoją nie tam, gdzie je pierwotnie zbudowano" – dodaje Grupa M20.

Mają własny pomysł na Pole

Pawilon muzealno-wystawienniczy w miejscu po dawnej bazie MPO chciałyby postawić władze Ochoty. Co sądzą o pomyśle przeniesienia tam Emilii?

- Dostaliśmy na piśmie propozycję dotyczącą przeniesienia pawilonu Emilii na Pole Mokotowskie, ale za wcześnie, żeby mówić o szczegółach. Trzeba najpierw pomysł przeanalizować i rozważyć wszystkie za i przeciw - mówi Piotr Żbikowski, wiceburmistrz Ochoty. - Z drugiej strony, mamy własny pomysł na pawilon, który wkomponowałby się w przestrzeń po dawnej bazie MPO. Chcielibyśmy zrobić tam muzeum, które przedstawiałoby historię Pola Mokotowskiego - przypomina.

Władze Ochoty przedstawiły cztery koncepcje, które mogą oceniać mieszkańcy. Zapewniają, że w tej okolicy dominowałaby zieleń, ale plan zagospodarowania przestrzennego zakłada również powstanie pawilonu parkowego. Według urzędników, mogłoby to być właśnie muzeum, które przy wykorzystaniu multimediów pokazywałoby historię Pola. Spacerowicze mogliby się też zatrzymać na kawę czy ciastko, poczytać książkę, umówić się na spotkanie Pomysł jednak nie zyskał uznania w oczach internautów tvnwarszawa.pl. Większość wolałaby w tym miejscu po prostu trawnik.

PRZECZYTAJ CAŁY WPIS GRUPY M20:

ZOBACZ JAK POLE MOKOTOWSKIE OPUSZCZAŁA OSTATNIA ŚMIECIARKA:

Pędzi, pędzi śmieciareczka
Pędzi, pędzi śmieciareczkaTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

ran//ec

Źródło zdjęcia głównego: Jan Smaga / MSN

Pozostałe wiadomości

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP