Przemówienie Kaczyńskiego i liczna kontrmanifestacja

TVN Warszawa

Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.plMarsz przeszedł przed Pałac Prezydencki

83. miesięcznica katastrofy smoleńskiej przyciągnęła tłumy przed Pałac Prezydencki. Przemówienie wygłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wyjątkowo licznie stawili się działacze Obywateli RP, którzy zorganizowali kontrmanifestację.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 19.00 mszą świętą w kościele św. Jana Chrzciciela. Stąd godzinę później zgromadzeni przeszli Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydencki.

Mieli biało-czerwone flagi i transparent z napisem: "Smoleńsk - Pamiętamy". Wspólnie odśpiewali m.in. hymn i pieśń "Żeby Polska była Polską".

Na Krakowskim Przedmieściu przemówienie wygłosił Jarosław Kaczyński. - Przychodzimy tutaj już prawie siedem lat i przez znaczną część tego czasu próbowano nam przeszkadzać, tak jak teraz - mówił.

ZOBACZ CAŁE PRZEMÓWIENIE

Oprócz prezesa, wśród zgromadzonych byli m.in. szef MON Antoni Macierewicz, Beata Mazurek i Ryszard Terlecki z klubu posłów PiS.

Krzyki, przepychanki

Oprócz zwolenników PiS, na miejsce licznie przybyli działacze Obywateli RP. Przynieśli flagi Unii Europejskiej, białe róże i transparenty. Na jednym z nich było napisane: "Tak dla prawdy, nie dla pomników". Odśpiewali też "Odę do radości".

Kontrmanifestację otaczał kordon policji. Atmosfera była napięta. Zgromadzeni krzyczeli w kierunku Kaczyńskiego: "Pójdziesz siedzieć" i "Wolna Polska bez kaczora".

Na miejscu sytuację obserwował reporter tvnwarszawa.pl. - Z miesiąca na miesiąc jest zdecydowanie więcej przeciwników PiS: KOD i Obywateli RP. Próbowali zagłuszać przemówienie prezesa i robili to skutecznie - opisywał Tomasz Zieliński. Jak dodał, jest też znacznie więcej funkcjonariuszy policji.

- Sytuacja była bardzo napięta. Z jednej strony słychać było zwolenników PiS, którzy krzyczą: "Jarosław, Jarosław". Z drugiej okrzyki popierające Donalda Tuska – relacjonowała z kolei Justyna Kosela, reporterka TVN24.

Przez kilkadziesiąt minut były utrudnienia w ruchu. Autobusy przejeżdżające Krakowskim Przedmieściem kierowane były na najbliższe trasy objazdowe.

Na Krakowskim Przedmieściu byli kontrmanifestanci
TVN24

Poranne uroczystości

Pierwsze uroczystości związane z 83. rocznicą odbyły się już w piątek rano. Najpierw msza, potem przemarsz przed Pałac Prezydencki, gdzie prezes Kaczyński złożył kwiaty.

Na miejscu obecni byli przedstawiciele Obywateli RP. Mieli ze sobą białe kwiaty i transparent z napisem: "W obronie protestujących rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Ręce precz od grobów". W ten sposób Obywatele RP wyrażali sprzeciw wobec ekshumacji ofiar katastrofy.

Mieli też transparent: "Nie dla kłamstwa smoleńskiego, nie dla obelg i pomówień, nie dla pomników. Tak dla odpowiedzialności za słowo, tak dla prawdy i tolerancji, tak dla godności i wolności".

Obchody 83. miesięcznicy smoleńskiej
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁA POPRZEDNIA MIESIĘCZNICA:

Miesięcznica smoleńska
Tomasz Zieliński tvnwarszawa.pl

kw/mś