Przemówienia, msze i odsłonięcie tablicy. Program obchodów rocznicy Smoleńska

Warszawa

TVN24Plan obchodów 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim, odsłonięcie tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu, a także msze i koncerty. To plan PiS na obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Przedstawiciele partii wystąpili już do miasta o zgodę na zgromadzenie w dniu 10 kwietnia. Scenariusz obchodów jest podobny do tego z lat poprzednich, ale zawiera też kilka nowych elementów.

Msze i koncert

Tradycyjnie rozpoczną się one o godz. 8. mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci. Przywołane zostaną nazwiska wszystkich, którzy zginęli w katastrofie. Wtedy też przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości złożą wieniec przed Pałacem.

Zaraz potem politycy przeniosą się na Cmentarz Powązkowski i Cmentarz Bródnowski, aby tam złożyć kwiaty na grobach pozostałych ofiar.

Przez cały dzień na scenie w pobliżu Pałacu Prezydenckiego wyświetlane będą filmy poświęcone katastrofie. Obędzie się też koncert.

Odsłonięcie tablicy

Według informacji PAP, o godz. 16.50 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który współpracował z prezydentem Lechem Kaczyńskim, jako minister w jego kancelarii.

Bezpośrednio po wystąpieniu nastąpi odsłonięcie na Pałacu Prezydenckim tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu.

O godz. 19. odbędzie się msza św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Wcześniej odbędzie się koncert Chóru Archikatedry Warszawskiej. Po mszy spod katedry wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Całość obchodów zakończy o 21.00 Apel Jasnogórski i wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom niektórych polityków PiS, 10 kwietnia nie obędzie się "Marsz Miliona". Informacje zdementował w czwartek w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 polityk PiS Krzysztof Łapiński.

PAP/kw/b