Przełożą nawierzchnię Starego Miasta

Warszawa

Maciej Wężyk /tvnwarszawa.plPlac Zamkowy do wymiany

Zapowiadany od kilku lat, gruntowny remont nawierzchni Starego Miasta ma ruszyć jeszcze latem. Na pierwszy ogień pójdzie ul. Krzywe Koło i Nowomiejska, później robotnicy wejdą też na plac Zamkowy i Rynek Starego Miasta. Znikną fragmenty betonowe, kamienne będą przekładane, a chodniki zostaną wyłożone płytami.

O tych pracach mówiło się już 4 lata temu. Powstały zalecenia konserwatorskie, koncepcja, przeprowadzono też szereg spotkań z mieszkańcami, w końcu zaczęto opracowywać dokumentację projektową. W przyszłym tygodniu ma być ogłoszony przetarg na remont ulic Krzywe Koło i Nowomiejskiej.

Za 15 mln zł

- Dużo czasu zajmowało porozumienie ze wspólnotami i gestorami, z większością już się udało - mówi Urszula Majewska, rzecznik dzielnicy Śródmieście. - Chodzi o skoordynowanie remontu nawierzchni Starego Miasta z wymianą sieci podziemnych czy izolacji pionowych. Żeby nie trzeba było jej rozkopywać dwa razy - dodaje.

Na wymianę nawierzchni dzielnica ma 15 mln zł. Prace najprawdopodobniej zaczną się jeszcze w wakacje na dwóch pierwszych ulicach. Kolejne będą remontowane w następnych latach.

Całość ma zakończyć się w 2015 roku. Przez ten okres zmiany czekają wszystkie ulice, ale także Rynek Starego Miasta i plac Zamkowy.

Bez betonu...

Prace będą prowadzone na nawierzchni jezdni i chodników. Kamień pozostanie ten sam, ale będzie przekładany. - Chodniki wykonane zostaną z płyt porfirowych (materiał zbliżony właściwościami do granitu, jest kolorowy, od piaskowego, aż do czerwieni). Z całego obszaru opracowania zniknie beton - wyjaśnia Majewska.

Po głosach, które pojawiały się podczas konsultacji społecznych urzędnicy postanowili dostosować przynajmniej częściowo nawierzchnię do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obniżone maja być krawężniki w rejonie skrzyżowań i przejść, część nawierzchni kamiennej zostanie również wyrównana, dzięki czemu łatwiej będzie poruszać się na wózku.

... ale z latarniami

W podkreśleniu uroku zabytkowego terenu mają pomóc również latarnie gazowe. Zarząd Terenów Publicznych chce je zainstalować na trzech uliczkach: Dziekanii, Kanonii i Jezuickiej.

- Wiemy, że te prace będą rodzić trudności w poruszaniu, ale muszą być wykonane. Roboty mają być tak zorganizowane, żeby nie zablokować całego Starego Miasta - zapewnia Majewska.

Ulice do remontu
Urząd Miasta

ran/roody