Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Bonifikaty za przekształcenie we własność. "Trzeba pilnować terminów"

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
ran/pm
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Wiceprezydent Warszawy o procedurze przekszałceniaTVN24
wideo 2/2
Przekształcenie we własność

Mieszkańcy, którzy chcą skorzystać z bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność muszą pilnować terminów płatności. Władze miasta przedstawiły je podczas wtorkowej konferencji prasowej.

- Uchwaliliśmy wysokie bonifikaty. Żeby z nich w pełni skorzystać, trzeba dopełnić formalności i pilnować ustawowych terminów. Dlatego raz jeszcze apeluję do warszawiaków: jak najszybciej składajcie wnioski, by nie stracić pełnej bonifikaty - podkreślał Robert Soszyński, zastępca prezydenta Warszawy.

Przekształcenie z mocy prawa nastąpiło 1 stycznia 2019 roku. Zgodnie z ustawą dotychczasowy użytkownik wieczysty, a obecnie nowy właściciel gruntu, przez 20 lat musi płacić dotychczasowemu właścicielowi, czyli miastu, opłatę w wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Stołeczni radni zdecydowali, że warszawiakom, którzy chcieliby zapłacić za przekształcenie, jednorazowo przysługuje 98- i 99-procentowa bonifikata.

Ważne terminy

I tak warszawiacy, którzy otrzymali zaświadczenie o przekształceniu do 30 listopada 2019 roku powinni najpóźniej do 31 stycznia zgłosić zamiar wniesienia opłaty jednorazowej z bonifikatą w urzędzie dzielnicy lub Zarządzie Mienia Skarbu Państwa (ePUAP, poczta). A po otrzymaniu informacji o wysokości należności - urząd ma na to 14 dni - wnieść opłatę jednorazową do końca lutego tego roku.

Jak przypomina urząd miasta, warszawiacy, którzy otrzymali dokument po 30 listopada 2019 mają dwa miesiące na zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej z bonifikatą (licząc od dnia otrzymania dokumentu) oraz kolejne dwa miesiące na wniesienie opłaty, po otrzymaniu informacji o wysokości należności.

Niezbędne wnioski można znaleźć na podstronie 19115, Zarządu Mienia Skarbu Państwa i urzędu miasta.

Później mieszkańcy będą musieli złożyć wniosek w sądzie wieczystoksięgowym o wykreślenie roszczenia o opłatę wpisanego w dziale III księgi wieczystej, do którego należy załączyć otrzymane potwierdzenie spłaty.

"Osoby, które przed otrzymaniem dokumentu wpłaciły opłatę roczną za użytkowanie wieczyste w 2019 r., dostaną zwrot nadpłaty na konto lub w kasie urzędu dzielnicy" - podaje miasto.

A co jeżeli nie wyrobimy się z terminami? Wtedy trzeba będzie zapłacić pełną opłatę za ubiegły rok, a bonifikata będzie naliczana za pozostały okres 19 lat. Z kolei jeśli ktoś złoży wniosek dopiero w 2021 roku, będzie musiał zapłacić pełną opłatę za 2019 i 2020 rok, a bonifikata będzie przysługiwała za okres 18 lat.

Sprawdź, czy twój adres został przekształcony.

"50 procent wszystkich zaświadczeń"

Wiceprezydent pytany przez dziennikarzy, dlaczego w stolicy tak długo trwa wydawanie zaświadczeń, odpowiedział, że biorąc pod uwagę liczbę nieruchomości podlegających przekształceniu (ponad 440 tys.) to zaświadczenia wydawane są w szybkim tempie.

- Osiągnęliśmy w tej chwili mniej więcej poziom 50 procent wszystkich zaświadczeń, które mamy wydać. Wszystko wskazuje na to, że - tak jak zapowiadaliśmy - do połowy roku uporamy się z większością zaświadczeń, można powiedzieć: z prawie wszystkimi. Zostanie niewielki procent tych zaświadczeń, które są skomplikowane od strony prawnej, ale zakładamy, że to będzie poniżej 5 procent wszystkich użytkowników wieczystych - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Soszyński.

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

ran/pm