Przejęli futro z wilka syberyjskiego

Warszawa

kspZabezpieczone futro

Policjanci z Bielan zabezpieczyli futro pochodzące najprawdopodobniej ze skóry wilka syberyjskiego. Właściciel nie przedstawił na razie dokumentów, że posiada je legalnie, czego wymaga prawa. Wilk jest gatunkiem chronionym.

Futro funkcjonariusze wydziału przestępczości gospodarczej zauważyli na aukcji internetowej. Najprawdopodobniej zostało zrobione ze skóry wilka syberyjskiego. To podgatunek wilka szarego, który występuje przede wszystkim na porośniętych tundrą obszarach północnej Rosji i Finlandii.

Handel futrami wilka syberyjskiego jest objęty Konwencją Waszyngtońską CITES. Ma ona na celu ograniczanie obrotu takimi okazami. Aby był on legalny, konieczne jest m.in. uzyskanie specjalistycznej dokumentacji.

Policjanci nie znaleźli jej u obecnego właściciela futra. Jeśli nie przedstawi on stosownych zezwoleń, musi liczyć się z konsekwencjami. Za nielegalny handel okazami objętymi Konwencją CITES grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Jednocześnie policjanci apelują do kupujących futra o zachowanie ostrożności przy zawieraniu transakcji i upewnieniu się, czy zostało legalnie wprowadzone na rynek.

KSP/kc