Przejdź śladami bohaterów filmu "Powstanie Warszawskie"

Najnowsze

Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.plO aplikacji opowiada wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

Na Placu Powstańców Warszawy zaprezentowano mobilną aplikację, która umożliwia nam wirtualny spacer po miejscach, które zostały ukazane w filmie "Powstanie Warszawskie".

Dzięki aplikacji możemy poznać historię sprzed 70 lat - przenieść się do 1944 roku i zobaczyć, jak Warszawa się zmieniła i jak wyglądała podczas Powstania Warszawskiego.

Jak działa aplikacja?

Jak użyć aplikacji? Wystarczy ją bezpłatnie pobrać z sklepów systemów Android, Windows Phone i IOS. Umożliwia odtworzenie fragmentów filmu "Powstanie Warszawskie" dokładnie w miejscach, w których zostały zarejestrowane w czasie Powstania.

Użytkownicy smartfonów mogą poznać aż 10 lokalizacji, w których rozgrywa się akcja filmu. To: skrzyżowanie Aleje Jerozolimskie-Bracka; skrzyżowanie Szpitalna-Górskiego, ulica Zielna 24, Plac Powstańców Warszawy, ulica Marszałkowska 127, skrzyżowanie Chmielna-Boduena, ulica Jasna 5, skrzyżowanie Świętokrzyska-Czackiego, idok z ulicy Sienkiewicza na Pałac Kultury i ulica Jasna 26.

Interaktywna mapa aplikacji pozwala odnaleźć drogę do udokumentowanych w filmie miejsc i obiektów, a następnie – po zbliżeniu się do nich i skierowaniu na nie aparatu – odtwarza fragmenty filmu.

Jak informuje Muzeum Powstania Warszawskiego, na chodnikach zostały "wyszorowane" punkty z logiem filmu, które wskazują najlepsze miejsce do obejrzenia jego fragmentu.

Prawdziwa Warszawa

Film powstał dzięki nowoczesnej technologii do koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych. Jak wyliczają autorzy, do przejrzenia było 6 godzin kronik z czasów Powstania Warszawskiego. Pracowano nad nimi przez 6 miesięcy, 1000 godzin trwały konsultacje kolorystyczne, zrobiono 1200 ujęć i wybrano 112 000 klatek.

Choć na ekranie zobaczymy tylko stare kroniki, nie jest to film dokumentalny. Materiały ułożone zostały wokół fikcyjnego scenariusza. Jego autorami są Jan Ołdakowski, Piotr Śliwowski i Joanna Pawluśkiewicz. Autorem pomysłu na fabułę jest Jan Komasa, reżyser "Miast44".

Na potrzeby współczesnej produkcji dialogi napisali Joanna Pawluśkiewicz i Michał Sufin. Część dialogów jednak sczytano z ruchu ust powstańców. W projekt zaangażowani zostali także aktorzy: m.in. Michał Żurawski, Maciej Nawrocki i Mirosław Zbrojewicz, którzy użyczyli swych głosów głównym bohaterom filmu.

Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie"MPW

bf/ran