Przegląd prasy: biznesmen kupuje pod wieżowiec działki na pl. Defilad

Najnowsze

archiwumPrzy PKiN powstanie wieżowiec

Miasto sprzeda za ponad 15 mln złotych dwie działki na pl. Defilad. Jak informuje "Gazeta Stołeczna", kupcem jest znany biznesmen Maciej Marcinkowski. W 2017 roku chce w tym miejscu rozpocząć budowę ponad 200 - metrowego wieżowca.

Maciej Marcinkowski specjalizuje się w skupowaniu od spadkobierców roszczeń do gruntów, które państwo przejęło na mocy dekretu Bieruta. Jest w posiadaniu roszczeń m.in. do działki pod gimnazjum przy Twardej oraz gruntu przy Foksal, gdzie znajduje się boisko liceum Zamoyskiego.

"Bezpośrednia sprzedaż będzie korzystniejsza"

Jak informuje "Stołeczna", Marcinkowski przejął już (dzięki reprywatyzacji) dwie liczące ok. 1,5 tys. mkw. parcele przy Sali Kongresowej przy Emilii Plater. Tam właśnie, według planu zagospodarowania terenu, może stanąć budynek wysokościowy. Jednakże, żeby móc budować, musiał pozyskać jeszcze dwie - 900 mkw.

Jak opisuje "Stołeczna", już dwa lata temu prezydent Warszawy zdecydowała, że sprzeda biznesmenowi bez przetargu te dwie parcele. Wtedy jednak do transakcji nie doszło, gdyż mocno ją oprotestowało stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Jak pisaliśmy, w lipcu 2014 roku radni przegłosowali uchwałę, dzięki której prezydent miasta mogła dokonać transakcji z biznesmenem. Urzędnicy postanowili wymienić boisko na omawiane dwie działki.

Teraz gazeta informuje, że do wymiany gruntów nie doszło. - Ta uchwała już nie obowiązuje - mówi w rozmowie ze "Stołeczną" mecenas Andrzej Muszyński, pełnomocnik biznesmena i tłumaczy, że miasto i inwestor uznali, że bezpośrednia sprzedaż gruntów na pl. Defilad będzie korzystniejsza. Zapewnił także, że uczniowie z ul. Foksal nie zostaną pozbawieni boiska.

W sumie za dwie działki biznesmen zapłaci 15,4 mln złotych.

"Żart historii"

Dariusz Figura, radny PIS zapowiedział, że będzie się domagał w tej "niejasnej sprawie" informacji.

- Sprawa zakrawa na żart historii. Pierwszą osobą, która będzie budowała na pl. Defilad, jest biznesmen zajmujący się profesjonalnie skupowaniem roszczeń. To pokazuje, jak wyglądają warszawska reprywatyzacja i planowanie miasta.Warszawska reprywatyzacja - skomentował w rozmowie z dziennikarzami gazety Jan Śpiewak, radny Śródmieścia. su

Źródło zdjęcia głównego: archiwum