Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Przedszkole nie chce rowerków. Grozi oddaniem ich do recyklingu

Warszawa

Maciek / FacebookOgłoszenie w przedszkolu

Zakaz przechowywania rowerków w przedszkolu, a do tego groźba oddania ich do recyklingu - kartka z takim przekazem miała pojawić się w jednym z warszawskich przedszkoli. Sprawę nagłośnił ojciec przedszkolaka. Władze miasta zapewniają, że z zarządzeniem dyrekcji nie mają nic wspólnego.

Informacja o zakazie pojawiła się na Facebooku. Nagłośnił ją pan Maciej przedstawiając rozmowę, jaką odbył w przedszkolu w środę rano:

"- Dzień dobry! Gdzie mogę zostawić rower? Tu czy na tarasie? - Nigdzie. - Jak to nigdzie? – pytam, myśląc, że to jakiś żart. - Nowe zarządzenie miasta - proszę zobaczyć kartkę - wyjaśnia pan woźny".

Mają być przekazane do recyklingu

Ojciec przedszkolaka dodał też zdjęcie kartki, która miała zawisnąć w przedszkolu. Widnieje na niej napis, że dyrekcja przedszkola ze względów bezpieczeństwa prosi "o nie pozostawianie na terenie przedszkola (tj. w holu, szatni i na tarasie) jakichkolwiek pojazdów dzieci".

Na kartce jest również dopisek, że przedszkole nie dysponuje przechowalnią dla rowerów oraz groźba, że pozostawione pojazdy zostaną przekazane do recyklingu.

Pan Maciej nie kryje oburzenia i zastanawia się, jak w dobie smogu wygląda polityka miasta w promowaniu jazdy rowerami. Spytaliśmy o to urzędników.

- Ratusz nie zakazuje, a wręcz zachęca do korzystania z rowerów o każdej porze roku. Nie wydaliśmy żadnych zakazów - podkreśla Katarzyna Pienkowska z biura prasowego urzędu miasta. - To pewnie jest kwestia organizacyjna i dyrekcja przedszkola powinna znaleźć rozwiązanie, gdzie te rowerki bądź wózki powinny być przechowywane - dodaje.

Zaznacza, że ratusz przyjrzy się sprawie.

"Ufundujemy stojaki"

- Pełnomocnik rowerowy miasta od 2014 roku z własnych środków kupuje stojaki, które są przekazywane do dzielnic, a te mają za zadanie wyposażyć zainteresowane placówki edukacyjne. W tym roku odbędzie się też trzecia edycja akcji "Rowerowy maj", w której promujemy bezpieczną jazdę jednośladem. Jako nagrody fundujemy stojaki rowerowe dla szkół podstawowych - mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Odniosła się też bezpośrednio do sprawy tej placówki. - Ufundujemy stojaki dla tego przedszkola - zapewnia Gałecka. Przyznała, że chodzi o placówkę przy Natolińskiej. Potwierdził to również rzecznik dzielnicy Śródmieście, Jakub Leduchowski.

Trzykrotnie dzwoniliśmy do sekretariatu przedszkola, ale nie udało nam się skontaktować z jego dyrekcją. Nikt nie odbierał telefonu.

EKSPERTKA O WALCE ZE SMOGIEM:

Ostrzeżenie przed smogiemTVN24
wideo 2/2

ran/pm