Przed wakacjami otworzą fragment Ogrodu Krasińskich

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plOgród Krasińskich zamknięty od połowy stycznia

Jeszcze przynajmniej przez trzy miesiące cały Ogród Krasińskich będzie otoczony płotem. Urzędnicy zapowiadają, że najwcześniej przed wakacjami otworzą fragment z placem zabaw przy ul. Barokowej.

W połowie stycznia robotnicy postawili płot, który otoczył teren śródmiejskiego parku. Powód? Na terenie ogrodu toczą się prace modernizacyjne, więc ze względów bezpieczeństwa musiał być ogrodzony.

Przed wakacjami otworzą

Modernizacja tego terenu potrwać ma według planów do wiosny 2014 roku. Tymczasem zniecierpliwieni mieszkańcy dopytują się, czy aż rok będą musieli czekać na ponowne otwarcie parku.

- Najwcześniej jest planowane otwarcie fragmentu od ul. Barokowej wraz z nowym placem zabaw i ogrodem różanym. Wstępny termin udostępnienia tego fragmentu ogrodu planowany jest przed wakacjami, pod warunkiem, że możliwe będzie częściowe zasilanie nowego oświetlenia w tej części ogrodu – odpowiada Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych. - Urządzenia na placu zabaw w pobliżu ulicy Barokowej będą zamontowane w kwietniu/maju, ale jeszcze będą trwały prace związane z wykonaniem nawierzchni, oświetlenia- dodaje.

300 drzew mniej i protesty

I zaznacza, że w ostatnim czasie w parku trwała pielęgnacja niemal 500 drzew, polegająca głównie na zdejmowaniu suszu. Główne prace budowlane mają zakończyć się do końca tego roku, a na wiosnę przyszłego zaplanowano część nasadzeń. Wtedy też będzie można w pełni korzystać z ogrodu.

W ramach prac w Ogrodzie Krasińskich zniknęło ponad 300 drzew, co wywołało protest części mieszkańców. Spotkali się w ogrodzie i zapalili znicze na pozostałych pniach.

Do akcji włączył się też aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w sprawie wycinki. Protestujący złożyli też pismo do generalnego konserwatora zabytków w sprawie wycinki i prowadzonych w parku prac.

Za 15 mln zł

Modernizacji bronią projektancioraz Zarząd Terenów Publicznych.Przekonują, że wycięte zostały głównie chore drzewa. Z kolei varsavianiści apelują o wstrzymanie się z oceną prac, do czasu ich zakończenia.

Zgodnie z zapowiedziami, park po rewaloryzacji będzie ogrodzony. Nie wiadomo jeszcze, czy zarządca będzie go zamykał na noc. Konsultacje dotyczące regulaminu jego użytkowania planowane są na wiosnę.

Odnowiony będzie plac zabaw w środkowej części. Pojawią się też dwa nowe, w okolicy ul. Długiej. Zostanie uruchomiona niedziałająca teraz fontanna przy pałacu. Zmodernizowany będzie staw, a na pobliskiej górce powstanie kaskada wodna.

Jeszcze przed końcem ubiegłego roku udało się wyremontować zaniedbaną bramę od strony ul. Bohaterów Getta i postawić część ogrodzenia.

Modernizacja Ogrodu Krasińskich ma kosztować ok. 15 mln zł. Prace mają zakończyć się za rok.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH.

KONTROWERSJE WOKÓŁ WYCINKI:

O co chodzi protestującym?
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
mówi Renata Kaznowska, dyrektor ZTP
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
"Warszawska masakra piłą mechaniczną"
Marcin Gula /tvnwarszawa.pl
Obrońcy drzew ostrzegają: "Gniew ludzi jest wielki"
Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Symboliczne pożegnanie sowy
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

ran//ec