Przed ratuszem ułożyli wielką wstążkę ze świeczek

Warszawa

W niedzielę wieczorem przed stołecznym ratuszem ze świeczek ułożono wstążkę - symbol walki z AIDS. Z kolei w poniedziałek ruszają Warszawskie Dni Testowania na HIV.

W niedzielę obchodziliśmy Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji wieczorem kilkadziesiąt osób wzięło udział w happeningu. Ze świeczek ułożono wstążkę.

Z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że w Polsce 50-70 proc. osób zakażonych wirusem HIV nie jest tego świadomych; szacuje się, że ponad połowa nowych zakażeń HIV pochodzi właśnie od osób nieświadomych zakażenia. Tymczasem, jak pokazują badania prof. Zbigniewa Izdebskiego, ponad 90 proc. Polaków nigdy nie robiło badania w kierunku HIV.

Bezpłatne badania

Specjaliści zachęcają do badań.

- Warszawskie Dni Testowania są doskonałą okazją, by odwiedzić Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny. Test na HIV jest nie tylko wyrazem troski o swoje zdrowie, ale także o zdrowie naszego partnera. To dowód dojrzałości i odpowiedzialności. Samo badanie trwa dosłownie kilka minut, natomiast poufna rozmowa z doradcą gwarantuje, że badany uzyska wyczerpującą i rzetelną wiedzę na temat samego testu oraz wyniku, niezależnie od tego czy będzie on ujemny, czy dodatni – poinformowała Izabela Pazdan ze Społecznego Komitetu ds. AIDS, koordynatorka akcji.

- Przyjdź na Chmielną 4 w Warszawie. Zadbaj o swoje zdrowie. Kontroluj swoje zdrowie. Zrób test na HIV - szybko, poufnie, bezpiecznie, anonimowo i bezpłatnie - dodała.

"Choroba przewlekła"

Specjaliści przypominają, że dzięki postępowi medycyny zakażenie HIV traktowane jest jako choroba przewlekła, z którą można normalnie żyć i funkcjonować. Wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia, które umożliwia przedłużenie życia i poprawę jego jakości.

Warszawskie Dni Testowania trwać będą do piątku 6 grudnia. PKD przy ul. Chmielnej 4 będzie czynny od 10 do 19. Przy zleceniu testu do godz. 13 odbiór wyniku możliwy jest tego samego dnia. W pozostałe dni roku PKD czynny jest od poniedziałku do czwartku w godz. 15–19, a w piątki w godz. 11–15.

Lista wszystkich PKD dostępna jest pod adresami: skaids.org oraz aids.gov.pl.

PAP/bf