Przeciwnicy ACTA zwołują się na Narodowy

Warszawa

Wtorkowy Protest przeciw ACTA fot

Jeden protest jeszcze się nie zaczął, a już planują kolejny. Przeciwnicy ACTA zaczynają się zwoływać w internecie, by zaznaczyć swoją obecność na imprezie otwarcia Stadionu Narodowego. Do udziału zaprasza m.in. stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

- Protest ma charakter apolityczny i bezpartyjny. Łączy nas to, że jesteśmy Polakami i sprzeciwiamy się ograniczaniu wolności słowa. Dlatego gromadzimy się pod biało-czerwonymi flagami i hasłem: "Nie dla ACTA!". Nie obchodzą nas poglądy uczestników – zachęcają na facebooku organizatorzy akcji. Domagają się wstrzymania ratyfikacji dokumentu i referendum w tej sprawie.

Wydarzenie zostało zapowiedziane na godzinę 14.00 - czyli wtedy, kiedy przewidziano również początek imprezy otwarcia Stadionu. Do tej pory udział zgłosiło 20 tysięcy osób.

Protest w piątek

Natomiast już w piątek pod Pałacem Prezydenckim odbędzie się zapowiadana od poniedziałku manifestacja. Organizatorzy, również za pośrednictwem facebooka, zapraszają na godzinę 17.

- Pamiętajcie, że nie protestujemy tylko przeciwko ACTA w Polsce, ale w całej Europie. Nie bojkotujemy porozumienia ze względu na jego założenia w walce z piractwem, ale na możliwości wykorzystania go przez różne podmioty poprzez niejasne i niejednoznaczne ujęcie zapisów, a także protest ten pokazać ma, że nie zgadzamy się ze sposobem głosowania nad tak ważną dla całej Europy sprawą - piszą na swoim profilu.

Piątkowa manifestacja została już zgłoszona w urzędzie miasta i będzie legalna.

Protestowali we wtorek

Pierwszy protesty na ulicach Warszawy miał miejsce we wtorek, jesczze przed podpisaniem w Tokio kontrowersyjnego dokumentu. Protestujący zablokowali na około 2 godziny ul. Świętokrzyską. Utrudniony był także ruch na ul. Jasnej.

Manifestanci mieli ze sobą transparenty m.in. z napisami: "Nie zatruwajcie nam życia!", "Stop ACTA", "Najpierw ludzie, potem zysk". Wykrzykują też hasła: "Stop cenzurze", "Nie chcemy ACTA".

mjc