Najnowsze

Przechwycili anaboliki za 4 miliony złotych

Najnowsze


Przesyłkę z nielegalnymi tabletkami sterydów anabolicznych o wartości blisko 4 mln zł przechwycili funkcjonariusze Straży Granicznej w terminalu cargo na lotnisku Chopina. Nadawcy grozi do dwóch lat więzienia – informuje PAP. Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej chor. Dagmara Bielec-Janas, w trakcie kontroli bezpieczeństwa przesyłek pocztowych w terminalu cargo, kontroler zauważył znaczną liczbę fiolek, które miały zostać wysłane do odbiorcy w Grecji.

Sześć rodzajów sterydów Przesyłkę sprawdzili funkcjonariusze Straży Granicznej.

- Okazało się, że zamiast wypełniaczy dentystycznych, które miały stanowić jej zawartość, znajdowały się tam sterydy anaboliczne - powiedziała Bielec-Janas. W związku z tym, iż na obrót lekami anabolicznymi wymagane jest zezwolenie, zostały zarekwirowane. Na polecenie stołecznej prokuratury przeszukano pomieszczenia w firmie nadającej przesyłkę. - Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli sześć rodzajów sterydów anabolicznych przygotowanych do wysłania. Dodatkowe wątpliwości funkcjonariuszy wzbudziły nieprawidłowości w prowadzonej dokumentacji związanej z wytwarzaniem produktów leczniczych o działaniu anabolicznym - powiedziała Bielec-Janas.

Towar zabezpieczony O sprawie powiadomiono także Główny Inspektorat Farmaceutyczny. - Cały towar o wartości blisko 4 milionów złotych został zabezpieczony, jako dowód rzeczowy prowadzonego postępowania - powiedziała rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Jak dodała, zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze w związku z art. 124 Prawa Farmaceutycznego, który mówi: Kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Specjaliści podkreślają, że przyjmowanie sterydów anabolicznych może uzależnić tak samo, jak zażywanie narkotyków. Sterydy to pochodne testosteronu, które wpływają na przyrost masy mięśniowej i na układ hormonalny. Po sterydy sięgają głównie początkujący kulturyści, chcący jak najszybciej zwiększyć masę ciała. Są też nielegalnie stosowane przez niektórych sportowców dla osiągania lepszych wyników.

PAP/ran/roody

Źródło zdjęcia głównego: Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

Pozostałe wiadomości