Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Przebudują starą "katowicką" od Radziejowic do Przeszkody

Warszawa

TVN24Przebudowa drogi krajowej S8

Jest zgoda na budowę 10-kilometrowego odcinka krajowej "ósemki" od Radziejowic do Przeszkody. Na rozbudowanej do parametrów drogi ekspresowej trasie "katowickiej" powstanie węzeł w Żabiej Woli oraz trzy miejsca obsługi podróżnych.

Wcześniej wojewoda informował, że chodzi o odcinek od Radziejowic do Paszkowa, jednak rzeczniczka GDDKiA sprostowała, że decyzja dotyczy jedynie 10-kilometrowego odcinka drogi od Radziejowicach do Przeszkody. Odcinek Przeszkoda - Paszków jest już w budowie. - Zaawansowanie to 20 procent, wykonawca realizuje roboty związane z budową mostów, wiaduktów czy kładek - wyjaśniła Małgorzata Tarnowska.

Ostatnie 10 kilometrów

Odcinek, na który wydano zgodę, to ostatni etap prac na starej trasie "katowickiej". Na południe kraju pojedziemy szybciej, trasą o parametrach drogi ekspresowej, bez kolizyjnych skrzyżowań.

Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Projekt zakłada budowę węzła drogowego Żabia Wola, mostów przez rzekę Pisię Tuczną i Wężyk. Powstaną także trzy miejsca obsługi podróżnych w miejscowościach Krze, Żabia Wola oraz Przeszkoda.

Ekranów nie zabraknie

Jak informuje wojewoda mazowiecki, projekt obejmuje również budowę urządzeń ochrony środowiska (przejścia dla zwierząt), odwonienia i oświetlenia. Podróżni muszą się liczyć z tym, że dotychczas widziany krajobraz zniknie za sztuczną ścianą. W ramach inwestycji przewidziano budowę ekranów akustycznych i przeciwolśnieniowych (chroniących kierowców przed rozbłyskiem świateł samochodów nadjeżdżających z przeciwka). Odcinek przeznaczony do modernizacji przebiega przez powiat żyrardowski i grodziski. - Celem realizacji inwestycji jest stworzenie ponadregionalnej drogi tranzytowej łączącej województwa dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie. Droga krajowa nr 8 znajduje się także w ciągu europejskiego korytarza transportowego łączącego Wrocław, Warszawę, Białystok, a dalej Rygę oraz Helsinki – podsumowuje Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

skw/kz/b/r