Przebudują Marsa, korki zostaną. Spór z kościelnym instytutem

tvnwarszawa.plPrzebieg wiaduktu na Marsa i Żołnierskiej

Nowe wiadukty nad torami, estakada w stronę wyjazdu z miasta i jeden nowy węzeł. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych ogłosił wreszcie przetarg na kolejny etap przebudowy ulic Marsa i Żołnierskiej. Miastu nie udało się jednak wykupić wszystkich potrzebnych gruntów, dlatego nie powstanie jedna estakada. Kierowcom, jadącym do centrum, zostanie tylko korkujący się skręt.

Drogowcy planują wyremontować niemal 5-kilometrowy odcinek Marsa i Żołnierskiej.

– W ramach inwestycji powstaną wiadukty nad torami kolejowymi na Marsa, estakada w stronę wyjazdu z miasta nad skrzyżowaniami Marsa z Chełmżyńską oraz dalej nad skrzyżowaniem Marsa z Żołnierska i Rekrucką – informuje Małgorzata Gajewska, rzeczniczka ZMiD.

Sporna działka

Zabraknie jednak planowanej pierwotnie bliźniaczej estakady dla kierowców jadących w stronę centrum.

– Nie udało nam się dojść do porozumienia z Instytutem Prymasa Wyszyńskiego, do którego należą potrzebne nam grunty – przyznaje Gajewska.

ZMID potrzebował 570 metrów kwadratowych działki, by postawić w tym miejscu podporę pod wiadukt. – Rzeczoznawca wycenił grunt na około 600 tysięcy złotych, jednak instytut chciał sumy wielokrotnie większej. Nie mogliśmy się na to zgodzić – tłumaczy rzeczniczka.

Czytaj więcej o tym konflikcie.

Zostawiają sobie furtkę

Kierowcom jadącym z Żołnierskiej w stronę centrum pozostanie zatem jeden pas naziemny do skrętu w prawo w ulicę Marsa. Urzędniczka przekonuje, że nie było możliwości przeprojektowania węzła tak, by zmieścić obie estakady.

– Z jednej strony mamy sporną działkę, a z drugiej strony ogranicza nas rezerwat Kawęczyn. Jednak nie wykluczamy, że w przyszłości uda się dogadać z instytutem i wybudować drugą estakadę. Projekt pozwala na takie rozwiązanie – zapewnia Małgorzata Gajewska.

Będzie ścieżka rowerowa

W ramach prac przebudowana zostanie Żołnierska do granicy z Zielonką i Ząbkami. Ulica będzie dwujezdniowa. Kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Wybudowane zostaną chodnik i ścieżka rowerowa. Drogowcy planują też rozbiórkę starych i budowę nowych wiaduktów nad torami kolejowy na Żołnierskiej. Powstanie też nowy węzeł na wysokości skrzyżowania Żołnierskiej z Czwartaków.

Termin składania ofert w przetargu upływa 9 kwietnia. – Od momentu podpisania umowy wybrany wykonawca będzie miał 26 miesięcy na prace – informuje Gajewska.

Budżet inwestycji, wraz z wykupem gruntów, to 370 mln złotych.

Ruch na węźle Marsa:

Ruch na węźle Marsa
Ruch na węźle Marsa TVN24

jb/b

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości