Prywatyzacja SPEC: PiS chce referendum

Warszawa

| guardian.co.uk, google,catlinseaviewsurvey.comCo dalej ze SPEC? / fot. TVN Warszawa

Politycy Prawa i Sprawiedliwości domagali się podczas Rady Warszawy, aby prezydent stolicy ogłosiła referendum w sprawie prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. - Niech warszawiacy zdecydują, czy chcą sprzedaży spółki - uzasadniali swój wniosek.

Wcześniej radni pokłócili się o analizę przedprywatyzacyjną firmy i domagli się dostępu do informacji zawartych w dokumencie.

Informacje tylko dla kobiet?

- Dlaczego prywatyzację SPEC otacza aura plotek i podejrzeń - pytał na forum rady Andrzej Golimont (SLD). - Skoro dowidujemy się, że do wniosków płynących z analizy przedprywatyzacyjnej mają wgląd wybrani radni, to ustalmy, że niektóre dokumety mogą czytać radne słodkie, wiotkie i powabne, a łysi tłuści radni nie - ironizował Golimont.

"Wiem, ale nie powiem"

Wiceprezydent Jarosław Kochaniak próbował ostudzić atmosferę i jednocześnie wytłumaczyć radnym, dlaczego nie może powiedzieć nic na temat analizy przedprywatyzacyjnej.

- To nie jest nasze widzimisię. Każdy z urzędników ma świadomość, że wyciek informacji na temat prywatyzacji stanowi m.in. naruszenie kodeksu karanego. Nie będę w trakcie całego procesu prywatyzacyjnego udzielał żadnych informacji - zapowiedział Kochaniak.

Ta deklaracja doprowadziła do białej gorączki radnych PiS. Przewodniczący klubu Maciej Wąsik domagał się wprowadzenia do porządku obrad uchwały o ogłoszeniu referendum. Wniosek przepadł głosami PO. - Kndydaci PO na radnych nie ukrywali przed wyborami , że są za prywatyzacją SPEC. Wyborcy nam zaufali i mamy większość, mamy więc mandat do decydowania - podsumował dyskusję przewodniczący klubu PO Jarosław Szostakowski.

Plany ratusza

Do końca lutego stołeczny ratusz zaprosi potencjalnych nabywców do negocjacji w sprawie kupna udziałów spółki. Tryb prywatyzacji poprzez negocjacje wybrano jako najkorzystniejszy według przygotowanej na zlecenie miasta analizy.

SPECjalna sesja - fot
| "Los Angeles Times", nymag.com

ec/roody