Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Prywatyzacja Kolei Mazowieckich nieopłacalna

Warszawa

film Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa

Prywatyzacja Kolei Mazowieckich się nie opłaca. Tak wynika z analizy przedprywatyzacyjnej, zleconej przez samorząd województwa - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl.

- Opłacalność tej transakcji legła w gruzach – ocenił w rozmowie z tvnwarszawa.pl Marek Miesztalski, skarbnik województwa Mazowieckiego. - Firma, która przygotowywała analizę przedprywatyzacyjną przekazała zarządowi, że prywatyzacja będzie prawdopodobnie niecelowa - mówił.

Dlaczego?

Z opracowania wynika, że sprzedaż choćby jednego udziału oznaczałaby dotkliwe konsekwencje finansowe. – W takim przypadku bylibyśmy zobowiązani do zwrotu unijnych dotacji przekazanych na rzecz Kolei Mazowieckich – tłumaczy Miesztalski.

Opóźniona prywatyzacja

Podejście do prywatyzacji trwało od 2010 roku. Najpierw radni sejmiku wojewódzkiego wyrazili zgodę na rozpoczęcie działań przedprywatyzacyjnych.

W styczniu 2011 roku marszałek Mazowsza Adam Struzik potwierdził, że pierwsze pieniądze z prywatyzacji w budżecie województwa znajdą się jeszcze w tym samym roku.

Jednak w kwietniu 2011 perspektywa zastrzyku gotówki do budżetu się oddaliła. Władze województwa zaproponowały przesunięcie prywatyzacji na rok 2012. Radni sejmiku wyrazili na to zgodę.

bf/mz