Prywatne mieszkania dla kibiców? Tak, z "Polish Pass"

Najnowsze

fot. sxc.hu

Prywatne osoby będą mogły wynająć mieszkania kibicom, którzy przyjadą na Euro 2012 w ramach internetowego systemu rezerwacji "Polish Pass". Umożliwi on kibicom także zakup biletów transportu publicznego czy ubezpieczenia zdrowotnego - podaje PAP.

System rezerwacyjny "Polish Pass" jest tworzony przez spółkę PL2012 i miasta–gospodarzy. Dzięki niemu kibice z Polski i zagranicy będą mogli wykupić usługi: przejazdy komunikacją miejską, koleją, ubezpieczenie zdrowotne, nocleg. Kartę z zaznaczonymi wykupionymi usługami trzeba będzie wydrukować. System rezerwacji dotyczy tylko usług na terenie Polski, nie obejmuje Ukrainy.

Start w połowie grudnia

P.o. dyrektor stołecznego Sekretariatu ds. EURO 2012 Andrzej Cudak poinformował PAP, że system powinien ruszyć w pierwszej połowie grudnia. - 2 grudnia obędzie się losowanie do grup. Od tego czasu kibice będą mogli już planować wyjazdy na mecze, które chcą zobaczyć, zacznie się rezerwowanie miejsc - powiedział.

Zaznaczył, że Warszawa dysponuje blisko 33 tys. miejsc noclegowych (w tym 22 tys. w hotelach). Dodatkowo, jeden ze sponsorów turnieju ma zorganizować także pole namiotowe dla pięciu tysięcy kibiców na terenie Centrum Olimpijskiego - powiedział. Na Mazowszu jest kolejnych 26 tys. miejsc (w tym 9 tys. w hotelach). Łącznie z sąsiednimi województwami łódzkim i lubelskim miejsc noclegowych jest ponad 85 tys. Baza noclegowa to także ośrodki szkoleniowe, wypoczynkowe, hostele oraz mieszkania prywatne.

Trzech operatorów

- Jesteśmy bardzo zainteresowani prywatnymi kwaterami. Osoba, która będzie chciała wynająć mieszkanie na Euro 2012 w ramach systemu „Polish Pass", będzie musiała podpisać umowę najmu z jednym z trzech operatorów - powiedział PAP koordynator krajowy ds. zakwaterowania dla kibiców w PL2012 Rafał Rosiejak.

- Sytuacja w Warszawie jest nieco inna niż w pozostałych miastach-gospodarzach. Nie ma tu dobrze rozwiniętych usług umożliwiających wynajem mieszkań na dwa, trzy dni. W stolicy mieszkania zazwyczaj wynajmowane są na dłużej - na rok lub dwa przez osoby przyjeżdżające tu do pracy - wyjaśnił.

Powiedział też, że osoby, które zdecydują się na wynająć mieszkanie, będą mogły łatwo przez internet aktualizować dane dotyczące wolnych pokoi, dostępności.

Z kolei kibice - mówił - będą korzystali z systemu rezerwacji prawdopodobnie przez zalogowanie z użyciem adresu mailowego; zapłacić za usługę będzie można za pomocą karty kredytowej. - Trwają jeszcze nad tym prace, ale wydaje się, że płatność kartą jest w Europie najbardziej popularna i jest to najszybszy sposób dokonywania i weryfikacji transakcji - podkreślił.

Dwa miliony kibiców

Mistrzostwa Euro 2012 rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do 1 lipca. Mecz inaugurujący zostanie rozegrany na Stadionie Narodowym w Warszawie, z kolei mecz finałowy na Stadionie Olimpijskim w Kijowie na Ukrainie. Mecze będą rozgrywane w ośmiu miastach - czterech polskich i czterech ukraińskich. Według szacunków UEFA w czasie turnieju oba kraje może odwiedzić nawet 2 mln osób.

Z ogólnej puli około 1,4 mln biletów poprzez losowanie do kibiców trafiło 41 procent (ok. 580 tys.) Pozostałe zostaną przekazane federacjom narodowym (32 proc.), sponsorom, gościom UEFA i nabywcom pakietów biznesowych. Bilety kosztują od 30 do 600 euro, w zależności od kategorii i rangi meczu.

PAP/par